Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah
lahko dobivaš tudi na dom.
Tole nam je poslal Thomas, posredujem za vse, ki imate ali postavljate sončne elekrtrane.
* * *
Fotovoltaične elektrarne naj bi bile črne gradnje, zato bi jih morali porušiti.
(Janko Rath)
Fotovoltaične elektrarne naj bi bile črne gradnje, zato bi jih morali porušiti.
Na področju pridobivanja gradbenih dovoljenj za gradnje sončnih elektrarn na strehah obstoječih objektov se zapleta. Če je v preteklosti veljalo, da gradbeno dovoljenje za strešne sončne elektrarne ni potrebno, na terenu po novem mrgoli gradbenih inšpektorjev, ki pišejo odločbe o nezakonitosti postavljanja takšnih elektrarn. Te naj bi bile po novih interpretacijah ministrstva za okolje zgrajene na črno, zato bi jih bilo treba porušiti.
Na problematiko smo v Večeru opozarjali že maja, zdaj pa se zdi, da je fotovoltaikom dokončno prekipelo. Takšno ravnanje ministrstva je kar 95 odstotkov vseh strešnih fotonapetostnih elektrarn klasificiralo kot črne gradnje, ogrožene so investicije, vredne več deset milijonov, zaupanje investitorjev v fotovoltaiko je omajano, pravne in fizične osebe dobivajo odločbe o kaznovanju. V Združenju slovenske fotovoltaične industrije opozarjajo, da glede na trenutno zakonodajo ter podzakonske predpise za gradnjo sončnih elektrarn na strehah objekta pridobivanje gradbenega dovoljenja ni potrebno, stališča pa so dodatno podkrepili s pravnim mnenjem.
Predsednik Združenja Uroš Merc pravi, da ministrstvo za okolje situacijo s svojim nezakonitim ravnanjem iz dneva v dan še zaostruje. "Pridobili smo pravno mnenje, ki je dovršeno, ključ odgovora se skriva v prvem odstavku drugega člena zakona o graditvi objektov in energetskem zakonu, ki sta dovolj jasna in jih uredbe ne morejo nadomeščati. Sporno je to, da fotonapetostne elektrarne ne veljajo za objekte, veljajo za naprave," je dejal Merc. Pojasnil je še, da jim je pred časom isto ministrstvo zatrjevalo, da takšnih dovoljenj ne potrebujejo, a se je mnenje ministrstva za okolje nenadoma popolnoma spremenilo. Fotovoltaiki že napovedujejo izjemno gospodarsko škodo, pričakovati je silovit odziv investitorjev in izvajalcev. "Industriji se povzroča izjemna gospodarska škoda, če vemo, da govorimo o panogi, ki se nanaša na obnovljive vire energijem torej vire, ki omogočajo trajnostni razvoj, visoko dodano vrednost in veliko izvoza. Lahko si predstavljate, kakšno problematiko takšna menja sprožajo pri bankah in ostalih segmentih sodobne družbe. Škoda, ki je nastala, je zelo težko popravljiva," je še povedal Merc. Združenje je na problem že opozorilo predsednika vlade, s katerim naj bi se sestali v nedeljo, in o tem seznanilo gospodarsko in okoljsko ministrstvo ter predsednika državnega sveta. Fotovoltaiki so namreč ogorčeni tudi nad dejstvom, da jih ministrstvo za okolje ignorira že pol leta, ko jih prosijo za sestanke o reševanju problematike.