Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah
lahko dobivaš tudi na dom.
Podpisi peticijo in podpri Zakon o omejevanju uporabe plastičnih vrečk
vrecka.jpgPapirnate in plastične vrečke so velik onesnaževalec narave. Za izdelavo plastičnih vrečk je potrebna ogromna količina energije in nafte, kot odpadni material pa potrebujejo neskončno veliko časa za razgradnjo. Za papirnate vrečke še vedno izsekavajo gozdove, proizvodnja pa je energijsko potratna in zelo obremenjujoča za okolje.
Primer: ekološka reciklaža tone starega papirja lahko prihrani 17 celotnih dreves, dva soda nafte (zadošča za vožnjo na razdalji približno 2.000 km), 4.100 kW energije (povprečna poraba hiše v 6 mesecih), 3 m3 prostora na deponiji in 30 kg onesnaženega zraka.
Predlog zakona:
S ciljem zmanjšanja in preprečevanja nastajanja odpadkov, ki nesorazmerno obremenjujejo naravo, in v skladu z ustavno pravico do zdravega življenjskega okolja dajemo pobudo za sprejetje Zakona o omejevanju uporabe plastičnih vrečk.
PODPRI GA! Podpiši peticijo!
To je najmanj, kar lahko storiš.
Nekaj dejstev v upanju, da ne boste ravnodušno odvrgli plastične vrečke v smeti.
- Poraba samih nakupovalnih vrečk znaša od 500-1000 milijard vrečk na leto – torej več kot 1 milijon vrečk vsako minuto.
- Američani na leto odvržejo 100 milijard plastičnih vrečk, v Tajvanu porabijo 20 milijard vrečk na leto – 900 na osebo, Evropske države so tudi med večjimi porabniki le-teh (ocene za Slovenijo znašajo 300-600 milijonov vrečk na leto oziroma 150-300 na osebo).
- Tisoče morskih živali na leto pogine zaradi plastičnih vrečk.
- Želve, kiti in drugi morski sesalci zamenjajo vrečke za hrano, jih pogoltnejo in te vrečke jim nato zamašijo prebavni sistem, kar vodi do pogina živali. Ko žival razpade, vrečka spet pride nazaj v morje in ogroža druge živali. Tudi kopenske živali so ogrožene.
- Za recikliranjem vrečk stoji kruta ekonomija: $4.000 stane ustvarjanje in recikliranje 1 tone plastičnih vrečk, ki se potem na trgu prodajo za $32.
- Manj kot 1% vrečk se reciklira. Več stane recikliranje kot pa ustvarjanje ene vrečke.
- Plastične vrečke se ne razgradijo biološko, temveč v njih poteka svetlobna razgradnja – v vedno manjše in manjše toksične dele, ki onesnažujejo zemljo in vodne tokove.
- V enem dnevu so v Avstraliji v čistilni akciji zbrali skoraj 500.000 plastičnih vrečk.
- Vrečke, ki jih odpihne veter, so v Afriki tako pogoste, da se je iz njih razvila prava industrija – pojavile so se skupine, ki zbirajo te vrečke in iz njih izdelujejo klobuke ter celo torbe. Ena izmed takšnih skupin na mesec nabere do 30.000 vrečk.
- Veliko mest po vsem svetu ima probleme z zamašitvijo odtokov in kanalizacijskih sistemov, kar lahko vodi do povečanih možnosti poplav ter večje pojavnosti bolezni.
- Popularne tanke vrečke v trgovinah, narejene iz HDPE (high density polyethilen) bodo na našem planetu obstajale do 1000 let, po tem, ko smo jih odvrgli.
- Povprečna družina »nabere« 60 vrečk v samo štirih nakupovalnih obiskih trgovin. Za proizvodnjo 100 milijard plastičnih vrečk v ZDA je bilo porabljenih 12 milijonov sodčkov nafte - kar pa je velik prispevek k emisiji toplogrednih plinov.
več na:
http://varujmookolje.si/index.php?option=com_content&task=view&id=52&Itemid=80