Program Ekošola, eden najbolj prepoznanih in mednarodno uveljavljenih programov okoljske vzgoje in izobraževanja, letos praznuje 15-letnico delovanja v Sloveniji. S tem namenom so predstavniki programa Ekošola, otroci in župani občin Domžale, Trzin, Mengeš, Lukovica, Moravče in Kamnik skupaj posadili 36 sadik avtohtone slovenske drevesne vrste skorš in tako pripomogli k ohranjanju biotske pestrosti.
Toni Dragar, župan Občine Domžale je poudaril, da je Ekošola in vse, povezano z njo, akcija celotne regije in vseh okoliških županov. »To kar počnemo danes, je nekaj zelo lepega in dobrega. Rad se pohvalim, da je občina Domžale ena tistih občin, ki stremi k temu, da bi bili v Ekošolo vključeni prav vsi vrtci in šole,« je dejal Toni Dragar in otrokom na prav zabaven način še namignil da upa, da tudi svoje starše naučijo eko načina življenja.
»V Domžalah imamo tudi načelo, da za vsako drevo, ki pade zaradi napredka investicije ali drugega razloga, nadomestimo z novim ali več novimi drevesi,« je še dejal Dragar, ki ni skrival navdušenja, da so drevo vrste skorš posadili ravno poleg pavilijona v parku ob Občini Domžale. Vsem navzočim, tako otrokom, kot tudi županom, ravnateljicam, vzgojiteljicam in staršem, se je župan najlepše zahvalil za njihovo prisotnost ter jih pozval, da še naprej živijo eko in zdravo.
Župan občine Mengeš Franc Jerič je ob dogodku izjavil, da je vesel uspešnosti programa, kar kažejo tudi rezultati v ekovrtcu. S svojim delovanjem prenašajo pomembne vrednote v naši družbi in pomagajo vzpostaviti čim bolj uravnovešen odnos do narave, mi pa jih podpiramo in jim pomagamo. Prva otrokova doživetja v naravnem okolju so najpomembnejša in jih moramo tudi tako spodbujati.
Gregor Cerar, nacionalni koordinator programa Ekošola, je poudaril misel, da je današnji dogodek sicer simbolen, a bo vseeno pripomogel k uresničevanju skupnih prizadevanj za trajnosten razvoj: »Drevo, ki ga kot posameznik posadiš, ni dovolj, a pomen vseh naših dejanj skupaj mora premagati zagate.« Poudaril je še, da so v okviru programa Ekošola skorše maja letos posadili že pred 32 šolami po vsej Sloveniji in na Bledu v sklopu niza aktivnosti ob svetovnem prvenstvu v veslanju.
Gregor Cerar je tudi dodal, da je pozitivna spodbuda županov in lokalne skupnosti sploh izjemno pomembna motivacija tako za otroke kot za pedagoge, ki izvajajo aktivnosti programa Ekošola: »Vsako leto znova ugotavljamo, da k izvajanju dodatnih aktivnosti v večji meri pristopajo tiste ustanove, ki tesneje sodelujejo tudi z lokalno skupnostjo, komunalnimi podjetji v njihovem kraju in podobno.«
Program Ekošola
Program Ekošola, ki pri nas deluje v okviru Društva DOVES – FEE Slovenia, je mednarodno uveljavljen program celostne okoljske vzgoje in izobraževanja, namenjen spodbujanju in poglabljanju ozaveščenosti o trajnostnem razvoju med otroki, učenci in dijaki skozi njihov vzgojni in izobraževalni program. Ustanove, ki vsako leto izpolnijo aktivnosti programa, prejmejo mednarodna priznanja – zeleno zastavo. To je tudi edino javno in mednarodno priznanje slovenskim šolam za okoljevarstveno delovanje, ki je skladno z mednarodnimi merili.
Vsako leto je vključenih več ustanov: v preteklem šolskem letu je program Ekošola združeval 711 vrtcev, osnovnih in srednjih šol, dijaških domov ter centrov šolskih in obšolskih dejavnosti. Pri projektih in v aktivnostih programa je sodelovalo več kot 100.000 otrok, učencev in dijakov ter več kot 8000 vzgojiteljev, učiteljev in profesorjev.
Dodatne informacije: mag. Gregor Cerar, nacionalni koordinator, e-pošta:
gregor.cerar@ekosola.si, telefon 041/741 876.
Več o programu: www.ekosola.si.

|