Znanstveniki opozarjajo, da so svetovni oceani v precej hujšem stanju, kot je znanost prvotno predvidevala. V znanstvenem poročilu so zapisali, da so svetovni oceani »na pragu vstopa v fazo največjega izumrtja morskih bitij v človeški zgodovini«, pri tem pa kot glavne razloge za stanje navedli pretiran in nenadzorovan ribolov, onesnaženost okolja in globalno segrevanje.
Študijo so izvedli raziskovalci iz IPSO (International Programme on the State of the Ocean) in je vključevala znanstvenike različnih strok, od ekologov, toksikologov, strokovnjakov za globalne grebene, strokovnjakov za ribe itn.
»Ugotovitve so šokantne,« je povedal Alex Rogers, profesor biologije na Univerzi Oxford in eden izmed sodelujočih pri študiji in poudaril, da stanje v kakršnem se nahajajo svetovni oceani že močno vpliva na ljudi.
Znanstveniki so povedali, da stopnja sprememb v prav vseh morskih ekosistemih močno presega predvideno stopnjo sprememb, še bolj zaskrbljujoče pa je dejstvo, da glavne grožnje ekosistema delujejo simultano in s tem še pridobivajo na moči.
Na podlagi študije je stanje v kakršnem se nahajajo svetovni oceani katastrofalno in poudarjajo, da so spremembe nujno potrebne. V prvi fazi bi bilo potrebno ustaviti pretiran ribolov na območjih globokih voda, kjer še obstaja možnost obnove ekosistema, v naslednji fazi pa zmanjšati vnos onesnaževalcev v oceane ter zmanjšati emisije toplogrednih plinov, ki povzročajo globalno segrevanje.
»V kolikor tega ne bomo naredili, se bo kislost oceanov močno povečala to pa bo precej spremenilo videz oceanov,« so zapisali v poročilu.
Vir: svarog.org
|