Strokovnjaki iz CCAFS (The Climate Change, Agriculture and Food Security) so označili območja, kjer bo globalno segrevanje v prihodnosti najbolj prizadelo zaloge hrane.
Najbolj prizadeti bodo predeli južne Azije in sub-saharske Afrike, kjer bo zaradi suše proizvodnja hrane praktično nemogoča. Na milijone prebivalcev iz teh območij že leta trpi zaradi pomanjkanja hrane, strokovnjaki pa napovedujejo, da se bo stanje v prihodnje še močno poslabšalo.
Vodja študije Patti Kristjanson je povedala, da je bil glavni namen študije CCAFS izpostaviti območja na svetu, ki jih globalno segrevanje z vidika proizvodnje hrane najbolj ogroža in poudarila, da bo v nekaterih delih sveta potrebna prava kmetijska revolucija.
Najbolj ogrožena je zahodna in južna Afrika. A medtem, ko se Južna Afrika, kjer danes v glavnem gojijo koruzo, lahko preusmeri v gojenje suši odpornejšim poljščinam, nekatere afriške države, kot so Niger in zahodnoafriške države, te možnosti nimajo, saj že danes pridelujejo izključno suši najbolj odporne poljščine, kot sta proso in sirek.
V kolikor bodo temperature rasle po predvideni stopnji, bi lahko to do konca stoletja pomenilo porast temperatur tudi za 4°C, kar pa bo v teh predelih sveta nedvomno povzročilo pravo katastrofo.
Vir: svarog.org
|
Kje bo globalno segrevanje najbolj vplivalo na zaloge hrane?
Prispeval/a: Aarhon dne sreda, 22. junij 2011 @ 07:14 CEST
Tole o tem, kako bodo nekatere države prizadete, so si pa gladko izmislili, oziroma so to "pritresli iz rokava" kot se temu reče.
Takšne in podobne napovedi se pojavljajo že desetletja in če gledamo napovedi izpred 30 let, bi mi morali biti že 10 let vsi mrtvi, pa nam gre prav dobro.
To je enako kot napovedi o koncu sveta. Stalno znova ga morajo prestaviti.
Tudi napovedi o norih dvigih temperature zemlje in strašnih sušah, so morali dosedaj prestaviti za 10 let. In še jih bodo prestavljali. Igrajo pač na karto, da imajo ljudje slab spomin, in da jih vedno malo skrbi, da se ne bi v prihodnosti kaj hudega zgodilo.
Tu vmes pa poklicni strašilci najdejo svojo "tržno nišo" od katere živijo.