Evropska komisija je razmišlja o davku na plastične vrečke ali kar o njihovi prepovedi. Komisija je zato odprla javno posvetovanje za zbiranje predlogov, kako se zoperstaviti onesnaženju z milijardami plastičnih vrečk, ki jih vsako leto uporabijo prebivalci Evropske unije. Javno posvetovanje traja do 9. avgusta.
»Pred 50 leti plastičnih vrečk sploh nismo poznali, zdaj jih uporabimo za nekaj minut, okolje pa onesnažujejo še desetletja,« je povedal evropski komisar za okolje Janez Potočnik. Povprečen prebivalec EU letno porabi 500 plastičnih vrečk, večino le enkrat. Leta 2008 je Evropa izdelala 3,4 milijona ton plastičnih vrečk, kar je toliko, kot tehta 2 milijona avtomobilov.
Nekatere države članice EU so že sprejele ukrepe za zmanjšanje uporabe plastičnih vrečk s cenovnimi ukrepi, sporazumi z maloprodajnim sektorjem in prepovedjo uporabe določenih vrst vrečk, vendar posebni ukrepi na ravni EU ne obstajajo. O tej temi so marca razpravljali tudi okoljski ministri EU ter izpostavili potrebo po učinkovitem ukrepanju na evropski ravni.
Namen javnega posvetovanja je zbrati tudi mnenja o ustreznosti trenutnih zahtev glede primernosti za kompostiranje in biorazgradljivosti iz direktive EU o embalaži. Sedanja pravila ne omogočajo jasnega razlikovanja med biorazgradljivimi proizvodi, ki naj bi se biološko razgradili pod naravnimi pogoji v okolju, in proizvodi, primernimi za kompostiranje, ki se biološko razgrajujejo le v industrijskih obratih za kompostiranje.
Oglaševanje embalaže kot razgradljive,čeprav se pod naravnimi pogoji dejansko ne more biološko razgraditi, je lahko zavajajoče in prispeva k povečevanju količine odpadkov, opozarja komisija.
Vir: umanotera.org/etc
|
Davek na plastične vrečke ali prepoved?
Prispeval/a: kajster dne petek, 1. julij 2011 @ 21:26 CEST
Davek pa bi imel več koristi, ko bi ga plačevali nerazumni agitatorji takšnih razmišljanj!
Same vrečke tudi niso krive, da bi morali njih obsoditi zato ker obstojijo, saj so človeku v veliko in praktično pomoč, a obenem so tudi najcenejši ter tudi z najmanjšo porabo materiala za tovrstne pripomočke, kar jih je človek sploh kdaj koli poznal, zato se ne moramo vračati nazaj v zaostalo preteklost in posekati dodatne milijone ton več lesa, da bi celuloza nadomestila vrečke, katere uporabljajo najmanj tonamenskega materiala, ker je ta plastični material veliko močnejši od celuloze, katera bi za isto funkcijo po teži, porabila vsaj 50x več celuloznega materiala, s čemer bi nastala dodatna poraba in krčenje že tako preskromnih površin gozdov, ki nam dajejo osnovni vir življenja, to je zrak ki ga konstantno vdihavamo!
Rešitev pa je edina v tem, da se ljudstva kultivirajo in da svoje odpadke ne odmetavajo kod živina svoje iztrebke!
Zato je potrebno kaznovati krivca in ne žrtve, ki so tokrat na tapeti le vrečke, ki so človeštvu le v pomoč in ne za nesnago, ker nesnago povzroča le nevzgojen človek, ki je obiskoval nevzgojene šole in njihove učitelje!
Konrad Ajster
»Čevljem naj sodi le kopitar!« -( I. Cankar)
Davek na plastične vrečke ali prepoved?
Prispeval/a: Aarhon dne ponedeljek, 4. julij 2011 @ 12:16 CEST
Za rešitev bi se ozrl čez mejo k Hrvatom, ki so problem odpadnih plastičnih steklenic rešili na nadvse razsvetljen način - z odkupom.
Za vrečke bi šlo enako - pri nakupu vrečke bi uporabnik glede na njeno težo (težo plastike) plačal tudi všteto majhno vsoto - recimo ji kavcija, ki bi bila vrnjena prinositelju odpadne vrečke. Za vrečke bi imeli lahko posebne kontejnerje. Jasno je da zaradi majhne vrednosti vrečk ne bi šteli ampak bi jih večje število skupaj stehtali in plačali obenem.
Izkaže se da te odpadne materiale potem prizadevno zbirajo predvsem Romi, ki se jih na ta način privaja k koristnemu delu.
Odpadne vrečke se potem skupaj z drugimi primernimi odpadki lahko uniči denimo v pečeh, ter energija porabi za pridobivanje elektrike.