Medvladni panel za podnebne spremembe IPCC je predstavil dolgo pričakovano poročilo, ki ocenjuje potencialno rast industrije, povezane z obnovljivimi viri energije.
Poročilo »Special Report on Renewable Energy Resources ad Climate Change Mitigation« je pričakovano poudarilo, da je ob pravih političnih odločitvah tehnično in gospodarsko sektor obnovljivih virov energije sposoben postati vodilna sila v globalni energetski industriji.
»S stalno politično podporo lahko obnovljivi viri energije s trajnostnim zagotavljanjem energije in stabiliziranjem podnebja močno pripomorejo k blaginji ljudi. Toda obsežno povečanje tehnologije za pridobivanje energije iz obnovljivih virov je velik tehnološki in politični izziv,« je ob predstavitvi povedal sopredsedujoči delovni skupini, ki je pripravila dokument, Ottmar Edenhofer.
Poročilo ugotavlja, da bi močna politična podpora lahko prispevala k hitrejšemu razvoju sektorja obnovljivih virov energije, a ta se bo razvijal tudi brez politične podpore. Poročilo tudi predvideva, da vzpon obnovljivih virov energije na vrh lestvice energetskih virov pomenil prihranek med 220 in 560 gigaton ogljikovega dioksida med letoma 2010 in 2050.
Tak prihranek bi lahko odigral pomembno vlogo pri omejitvi koncentracij toplogrednih plinov, ki bi omogočila zajezitev globalnega dviga temperatur na manj kot 2 stopinji Celzija. Najbolj optimističen od štirih scenarijev, predstavljenih v poročilu, predvideva dvig deleža obnovljivih virov energije s 13 odstotkov (2007) na 77 odstotkov (2050).
Obnovljivi viri naj bi prinesli letno 407 eksajoulov energije, kar je več kot trikratna proizvodnja ZDA iz leta 2005. Da bi dosegli ta optimistični scenarij, bi do leta 2020 morali v obnovljive vire energije vložiti 5,100 milijard ameriških dolarjev, med letoma 2021 in 2030 pa še dodatnih 7,180 milijard.
Vir: umanotera.org/etc
|
IPCC: Obnovljivi viri energije kot vodilna sila v energetski industriji
Prispeval/a: Aarhon dne ponedeljek, 23. maj 2011 @ 07:16 CEST
Tole kar so napisali je navaden politični pamflet, ki je uporaben približno toliko kot toaletni papir.
Nerodno je le, ker se lahko zgodi da ga v strokovno in politično manj zrelih okoljih (Slovenija gre tu zraven) lahko vzamejo zares.
Če se nekatere reči iz teh pamfletov prenesejo v zakonodajo, lahko to močno poškoduje narodno gospodarstvo in življenjske razmere prebivalcev. Navzven se to vidi kot kriza, brezposelnost, revščina.
To so stvari, ki so všeč birokratom OZN, saj jim dajejo razlog za obstoj in lagodno življenje. Ne pozabimo da je IPCC privesek OZN, tako da takšno njihovo pisanje ne preseneča.