 Pred dobrim tednom dni so v Novem Delhiju predstavili najcenejši avto na svetu „Tata NANO“, ki ga bo mogoče kupiti po ceni 1.700 EUR. S cenejšim avtomobilom želi indijski proizvajalec avtomobilov Tata motors pomagati revnim Indijcem, da svojih družin ne bi več prevažali z nevarnimi motornimi kolesi.
Ampak tudi tak avto porabi pet litrov bencina na 100 kilometrov. Milijon dodatnih avtomobilov na Kitajskem in v Indiji, Južni Afriki in Braziliji, ne predstavlja svetlih časov za podnebje.
Na vprašanje: “Koliko avtomobilov bo do 2030 na poti?” je kitajski Minister za okolje povedal: “Nekoliko več kot jih je v svetovnem merilu dandanes.” Indijski predsednik je menil: “V Indiji se bo leta 2030 po cestah vozilo več avtomobilov kot na Kitajskem.”
Ob vsem veselju nad poceni avtomobilom – če se bodo citirane napovedi uresničile in bodo Indijci in Kitajci tako avto-mobilni kot so trenutno industrijske države – potem o zaščiti podnebja sploh ne potrebujemo razpravljati. Kajti ne bomo imeli ničesar, kar bi lahko zaščitili.
Ampak: Ali nimajo Kitajci in Indijci pravice do dodatnih avtomobilov, dokler se jih mi v industrijskih državah na veliko poslužujemo? Indijci in Kitajci lahko z vso pravico naše napake ponovijo. Preobrat v prometu se mora zgoditi pri nas.
Pot v podnebno katastrofo je mogoče prekiniti le tako, da postanejo industrijske države, državam na meji razvitosti in tistim v razvoju, za vzgled.
K temu sodi inteligentna dvojna strategija.
Prvič: masivna izgradnja javnega prometa in milijardne investicije v železnice, avtobuse in kolesarske poti.
Drugič: Politika, ki bi končno izstavila račun za celotne družbene stroške, kar se tiče vožnje z avtomobilom.
V demokraciji politika ne more in ne sme prepovedati vožnje z avtomobilom, ampak inteligentna prometna politika lahko spodbuja, da bodo varčni avtomobili in javni prevoz postali za uporabnika prijaznejši in privlačnejši. Švicarji se na primer vozijo z javno prevoznimi sredstvi tri krat več kot Nemci.
Italijani in Francozi ponosno kažejo svoje majhne avtomobile (Slovenci se trenutno ponašamo z ogromnimi) in japonski izdelovalci avtomobilov doživljajo velike uspehe z varčnimi hibridi, ki so jih v Nemčiji iznašli že leta 1972.
V demokratični in pravični družbi mora biti mobilnost brez avta več kot le mogoča.
Prevod in priredba: Valerija Hozjan
Vir: Franz Alt; www.sonnenseite.com/
|