Civilni iniciativi Kozjak in Dragučova sta znova izrazili nasprotovanje predlagani izvedbi daljnovodne povezave bodoče črpalne hidroelektrarne (ČHE) Kozjak nad hidroelektrarno Fala in predvideni trasi 22 kilometrov daljnovoda, ki bo prenašal energijo do že zgrajenega omrežja.
Kot poudarjajo, izvedbe načrtov ne bodo dovolili pod nobenim pogojem. Predstavnik civilnikov Borut Holcman je danes poudaril, da nikakor ne nasprotujejo električni energiji in projektu, vendar od izvajalcev, ki se za zdaj do tamkajšnjih prebivalcev vedejo zelo arogantno, zahtevajo informacije in sodelovanje, predvsem pa, da ne posegajo v za zdaj še neomadeževano okolje.
Kot je povedal, so doslej zbrali že 103 notarsko overjene izjave lastnikov zemljišč, da ne bodo nikoli dopustili izvedbe del preko njihovih zemljišč, ter več kot 7000 podpisov iz vse Slovenije, ki takšni izvedbi projekta nasprotujejo. Nasprotniki predlagane trase se pri svojem nasprotovanju sklicujejo predvsem na neupoštevanje zakona o upravnem postopku in Aarhuške konvencije s strani izvajalcev, ki jim očitajo tudi kršenje 33. člena ustave.
Ta namreč zagotavlja pravico do zasebne lastnine in njeno nedotakljivost, kar pa pri načrtovanju projekta po mnenju civilne iniciative ni bilo upoštevano. Aarhuška konvencija, ki jo je Slovenija leta 1998 podpisala skupaj s 35 državami, po besedah Holcmana v svojem šestem členu izrecno opredeljuje, da se pri odločanju o posebnih dejavnostih vključi javnost. Ta mora namreč soglašati z gradnjo nadzemne električne napeljave z napetostjo višjo od 220 kilovoltov in dolžino več kot 15 kilometrov.
"Iz projekten dokumentacije je razvidno, da je načrtovan daljnovod z napetostjo 2 x 400 kilovoltov in v dolžini 22 kilometrov, kar jasno kaže na popolno ignoranco pripravljavcev gradiva, ki so gotovo poznali omenjeno odločbo," je dejal Holcman, ki ga tako kot ostale predstavnike civilnih iniciativ moti tudi dejstvo, da niso bile predstavljene nobene primerljive študije vpliva na okolje, pripravljavci projekta niso posredovali niti enega podatka o ekonomski upravičenosti projekta. Zato je po njihovem mnenju vsak poseg v okolje celotne trase nedopusten in je vse aktivnosti potrebno nemudoma prekiniti.
Vir: umanotera.org/etc
|
Hidroelektrarna Kozjak
Prispeval/a: Aleš Suša dne petek, 4. julij 2008 @ 00:12 CEST
Mogoče bi bilo dobro, da kakšen strokovnjak podrobneje razloži delovanje črpalne HE.
Po mojem znanju je princip takšen: ko so viški elektrike, črpalke črpajo vodo na višji nivo, ko je manjko elektrike, črpalna HE proizvaja energijo kot navadna HE. Zelo uporabno.
Ali nasprotniki računajo, da jim bomo za pokrivanje elektrokomforta, zgradili še tretji blok v KK?
V istem stavku krajani navajajo, da ne bodo pustili gradnje pod nobenim pogojem, in da jih moti aroganca s strani načrtovalcev. Kaj zdaj? So a priori proti, ali bi se pogajali?