Slovenija je med devetimi državami članicami, ki Evropski komisiji niso pravočasno predložile nacionalnih načrtov za dodeljevanje dovolilnic za trgovanje z izpusti ogljikovega dioksida v drugi fazi evropske sheme trgovanja z izpusti v obdobju 2008-2012, zato je komisija danes nanjo naslovila prvo pisno opozorilo. V skladu z direktivo o trgovanju z izpusti bi morala to storiti do 30. junija letos, na slovenskem ministrstvu za okolje in prostor pa so v sredo zatrdili, da bodo načrt Bruslju predložili do 20. oktobra.
Država članica v nacionalnem načrtu za dodeljevanje dovolilnic za trgovanje z izpusti CO2 določi število dovolilnic in način trgovanja, kar je pomemben del nacionalnih strategij za doseganje ciljev Kjotskega protokola za to obdobje.
Ko države članice predložijo izpopolnjen načrt, ima komisija tri mesece časa, da jih oceni. V Bruslju želijo vse načrte oceniti do konca letošnjega leta, tako da bi lahko pravočasno opredelili pogoje za trgovanje z izpusti v letih 2008-2012. To pomeni, da morajo države članice, ki tega še niso storile, torej tudi Slovenija, svoje načrte predložiti čim prej.
Običajno imajo prvič opozorjene države članice dva meseca časa, da se odzovejo na opozorilo iz Bruslja. če tega ne storijo, komisija nanje naslovi drugo opozorilo, po neupoštevanju tega pa proti njim sproži postopek na Sodišču Evropskih skupnosti v Luksemburgu.
Slovenija bo načrt za zmanjšanje emisij ogljikovega dioksida med letoma 2008 in 2012 v Bruselj poslala do 20. oktobra, so zatrdili na ministrstvu za okolje in pojasnili, da je razlog za zamudo javna obravnava načrta, ki je trajala do 9. oktobra.
Na ministrstvu so v sredo izrazili upanje, da Evropska komisija do 20. oktobra še ne bo sprožila postopkov proti Sloveniji, češ da so komisijo ves čas pisno obveščali o razlogih za zamudo, razumejo pa, da komisija do vseh držav postopa enako. Je pa napoved komisije šele najava nekih morebitnih ukrepov, so sicer dodali.
Zaradi zamudnega posredovanja nacionalnih načrtov za zmanjšanje izpustov ogljikovega dioksida je komisija danes s prvim pisnim opozorilom ukrepala tudi proti Avstriji, Češki, Danski, Madžarski, Italiji, Portugalski in Španiji.
Franciji, Estoniji, Grčiji, Litvi, Poljski, Nemčiji in Luksemburgu so v Bruslju poslali pisna opozorila zaradi pomanjkljivega posredovanja tehničnih informacij, potrebnih za opredelitev še dopustne količine izpustov v skladu s Kjotskim protokolom.
Proti Luksemburgu pa bo komisija zaradi neposredovanja podatkov o ukrepih pri soočanju s podnebnimi spremembami in načrtih za omejitev izpustov toplogrednih plinov sprožila postopek na Evropskem sodišču. |