Britanski raziskovalci z University of Exeter so prišli do šokantnih podatkov. Čistejši zrak, ki bi nastal z zmanjšanjem uporabe premoga, bi še to stoletje lahko uničil brazilsko področje okoli reke Amazonke, ki s štiridesetimi odstotki tropskega gozda na svetu predstavlja „Zemljina pljuča“.
Študija, ki jo je skupina raziskovalcev pod vodstvom Petra Coxa objavila v reviji Nature, je našla povezavo med zmanjšanjem emisij žveplovega dioksida, ki nastajajo pri uporabi premoga, in povečanimi temperaturami v tropskem svetu, ki bi lahko povzročile hude suše v Amazoniji.
„Na splošno je onesnaženje slaba stvar, vendar bi v tem primeru izboljšanje zraka, ironično, vodilo do izsušitve Amazonije,“ je dejal Cox. Chris Huntingford z britanskega centra za hidrologijo in ekologijo pojasnjuje: „Zmanjšanje toplogrednih plinov v Severni Ameriki in Evropi bi povzročilo, da bi se tropske deževne fronte zaradi segrevanja severnega Atlantika pomaknile proti severu. S tem bi odnesle pomembne količine padavin, ki v Amazoniji vzpostavljajo njen ekosistem.“
Suša je območje močno prizadela že leta 2005, ko je zaradi pomanjkanja vode izginil velik del tropskega gozda. Če bi nadaljevali z ostrejšimi ukrepi proti emisijami, bi suša do leta 2025 nastopila vsako drugo leto, do leta 2060 pa bi se pojavila v devetih od desetih let. Do konca stoletja bi se tropsko področje spremenilo v savano.
Vir: dnevnik.si
|
Čistejši, neonesnažen zrak bi lahko pokončal Amazonijo
Prispeval/a: ulec dne četrtek, 15. maj 2008 @ 07:07 CEST
Kdo ve kaj je res in kaj ni.......
Čistejši, neonesnažen zrak bi lahko pokončal Amazonijo
Prispeval/a: Pips dne četrtek, 15. maj 2008 @ 13:38 CEST
Zdaj pa vedi, kaj je prav.