Debelost je kronična bolezen, za katero je značilno čezmerno kopičenje telesnih maščob, ki imajo škodljiv učinek na zdravje.
Na njen razvoj vpliva mnogo dejavnikov, kot so genetska zasnova, hormonske motnje, stres, sedeč življenjski slog, trženje in posledično uživanje visokopredelanih živilskih izdelkov z manj ustreznim prehranskim profilom ter različni socio-ekonomski faktorji.
Debelost klinično opredelimo glede na več parametrov, kot sta telesna sestava in obseg pasu. Preprost, vendar nenatančen način za določanje stanja prehranjenosti je indeks telesna mase (ITM), ki nam pove razmerje med telesno maso in višino. Svetovna zdravstvena organizacija WHO debelost opredeljuje z ITM nad 30.
Kakšno je stanje v Sloveniji?
Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje iz leta 2020 z debelostjo v Sloveniji živi 21,5 odstotka moških in 17,4 odstotka žensk, starih od 25 do 74 let.
Število oseb, ki trpijo za debelostjo, pa se je v zadnjih petdesetih letih skoraj potrojilo. Velika telesna masa zmanjšuje kakovost življenja, povečuje možnosti za srčno-žilne in druge kronične bolezni ter skrajšuje življenjsko dobo.
Čeprav je debelost eden izmed največjih sodobnih javnozdravstvenih problemov, pa je še vedno premalo diagnosticirana in slabo zdravljena bolezen. Pomembno je, da kot družba stremimo k ozaveščanju ljudi o tej kronični bolezni ter k uvajanju celostnih in interdisciplinarnih sistemskih ukrepov za njeno preprečevanje ter zdravljenje.
Avtorica: Nina Križnik
Vir: www.zps.si/
|