Mednarodna agencija za energijo (v nadaljevanju „IEA“) v svojem zadnjem poročilu „Renewables 2021 - Analysis and forecasts to 2026“ predpostavlja, da se bo svetovno povpraševanje po fotovoltaiki do konca letošnjega leta uspelo povečati za 17 odstotkov. Dosegli naj bi rekordno raven izgradnje tj. skoraj 160 gigavatov.
IEA pričakuje, naj bi se svetovna zmogljivost proizvodnje električne energije iz obnovljivih virov do leta 2026 povečala za več kot 60 odstotkov glede na leto 2020. Namestili bi lahko 4.800 gigavatov zmogljivosti obnovljivih virov energije, kar je enako trenutni skupni svetovni zmogljivosti fosilnih goriv in jedrske energije. Vse je odvisno od ambicioznosti.
V naslednjih petih letih naj bi obnovljivi viri energije predstavljali skoraj 95 odstotkov svetovnega povečanja zmogljivosti za proizvodnjo električne energije, pri čemer bo samo fotovoltaika predstavljala več kot polovico.
Kitajska, Indija, ZDA in Evropa
Ti štirje trgi skupaj bodo reprezentirali 80 odstotkov svetovnega povečanja zmogljivosti obnovljivih virov energije. IEA pričakuje, da se bo v primerjavi z zadnjimi petimi leti rast obnovljivih virov energije na teh območjih vztrajno povečevala, saj bodo že letos novo nameščene zmogljivosti za proizvodnjo elektrike iz obnovljivih virov energije, kljub naraščajočim stroškom ključnih materialov, dosegle rekordno raven.
Odprava ovir
Odprava ključnih ovir kot so težave z izdajanjem dovoljenj in vključevanjem v omrežje, težave z družbeno sprejemljivostjo, nedosledni politični pristopi, neustrezno plačilo in visoki stroški financiranja v državah v razvoju, bi lahko dodatno pospešila širitev fotovoltaike in drugih obnovljivih virov energije.
Tako bi lahko bilo povprečno letno povečanje zmogljivosti obnovljivih virov v obdobju do leta 2026 za četrtino višje kot v osnovnem scenariju IEA, vendar še zmeraj nezadostno za doseganje ničelnih emisij do leta 2050. Da bi se to zgodilo, bi se morali fotovoltaika, vetrna energija in drugi obnovljivi viri med letoma 2021 in 2026 povečati dvakrat hitreje kot v osnovnem scenariju.
Alternativna rešitev je Fotovoltaika Contracting
K doseganju tega cilja lahko močno prispeva Fotovoltaika Contracting, inovativni model družbe Sun Contracting, ki ponuja nameščanje in upravljanje fotovoltaičnih sistemov na najetih strehah ali drugih odprtih prostorih, in obenem kritje ob tem nastalih stroškov. Prihodke, pridobljene iz dovajanja čiste električne energije v javno omrežje, družba Sun Contracting običajno investira v nadaljnje fotovoltaične projekte in tako vpliva na povečanje svetovnih zmogljivosti za proizvodnjo čiste električne energije.
Portert podjetja
Podjetniška skupina Sun Contracting je že več kot enajst let dejavna na področju fotovoltaike. S svojim inovativnim energetskim konceptom Fotovoltaika Contracting tj. sklepanje pogodb za fotovoltaiko, je še posebej znana v Avstriji, Nemčiji, Lihtenštajnu in Sloveniji.
Trenutno upravlja 313 fotovoltaičnih projektov kot Contracting ter ima skupno nameščeno in načrtovano fotovoltaično zmogljivost 92,8 megavata. Skupina je že vrsto let uspešna tudi kot izdajatelj trajnostnih naložb. Trenutno sta na voljo dve obveznici, katerih vpis je mogoč prek spleta, neposredno pri izdajatelju. |