Evropska unija za prepoved uporabe tehnologije prepoznavanja obraza
Že pred časom smo poročali o kitajskih policistih, ki so pričeli z uporabo zanimivih pametnih očal z možnostjo prepoznave obrazov kriminalcev, ki so na begu. Ti dejansko uporabljajo navadna očala, ki so opremljena s kamero in drugo elektroniko, ta pa je povezana s pametnim mobilnim telefonom.
Sistem preko spletne kamere skenira obraze ljudi, te pa primerja z bazo podatkov, ki se nahaja na oddaljenih stražnikih. Umetna inteligenca pa tu skrbi, da razlike v svetlobi ne vplivajo na kakovost prepoznavnosti osebe, kar dejansko zmanjšuje možnost napak pri prepoznavi.
Čeprav je metoda skeniranja obrazov v javnosti v nepopolnih razmerah in njihova primerjava z razpoložljivimi posnetki v bazi podatkov precej zahtevna, je že pokazala prve rezultate. Poleg tega je sistem nadvse učinkovit, saj za skeniranje 10.000 obrazov v podatkovni bazi potrebuje le približno 100 milisekund.
Zaradi odličnega delovanje pametnih očal je kitajska policija sprejela odločitev, da jih bo uporabljala za sledenje potnikom in registrskim tablicam avtomobilov tudi zunaj kitajskega glavnega mesta, kar je seveda razburilo privržence človekovih pravic in svoboščin.
Zato ne preseneča, zakaj se Evropska unija vse bolj zavzema za prepoved uporabe umetne inteligence za namene obrazne prepoznave ljudi na javnih površinah. Poleg tega se zavzema tudi za prepoved drugih načinov prepoznave posameznikov, kot na primer preko prstnih odtisov, dednega zapisa, zvoka ter drugih biometričnih lastnosti. Evropska unija se dejansko zavzema za prepoved diskriminacije z uporabo umetne inteligence.
Evropska unija seveda predvideva tudi izjeme, ki bi lahko bile deležne posebne obravnave. V večini gre za varnostne projekte in pa raziskave in razvoj. Zato bo ta pričela izvrševati pritisk tako na razvijalce, kot tudi na same uporabnike umetne inteligence. Vse to z namenom zagotavljanja osnovnih človekovih pravic.
Vir: www.racunalniske-novice.com |