Predstavniki vlad držav EU so s poslanci Evropskega parlamenta dosegli politični dogovor za spremembo direktive o energetski učinkovitosti zgradb iz leta 2002. Po letu 2020 bodo morale biti vse nove stavbe zgrajene tako, da se bodo pri porabi energije približale nični rabi (near-zero-energy).
To pomeni, da bodo energetsko učinkovite, energija, ki jo bodo porabile, pa bo morala biti pridobljena iz obnovljivih virov in hkrati na mestu samem ali zelo blizu zgradbe.
Za začetek uvajanja nove zakonodaje v resnično življenje bodo morale poskrbeti javne službe, ki bodo od leta 2018 morale vse nove prostore urediti v skladu z novimi standardi. Dogovor je velika zmaga Evropskega parlamenta, potem ko so vlade držav članic EU njegov predlog sprva označile za nerealističnega.
Poslanci Evropskega parlamenta so bili manj uspešni v poskusu, da bi države prisilili k povečanju energetske učinkovitosti obstoječih stavb. Države so se sicer strinjale z uvedbo ukrepov za to, da bi ob obnovah poskrbeli za spoštovanje standarda near-zero-energy. A hkrati so zavrnile predlog, naj se nemudoma črta meja 1.000 kvadratnih metrov, nad katero je ob obnovah potrebno poskrbeti za večjo energetsko učinkovitost.
Rok za opustitev omenjene meje tako še naprej ostaja junij 2013. Parlamentu je tudi spodletela namera, da bi zagotovil sredstva za pomoč pri večanju energetske učinkovitosti ob obnovah. Države se bodo pri uveljavitvi nove zakonodaje morale zanesti le na lastne ukrepe, evropska komisija pa bo leta 2011 ocenila, ali je dodatno financiranje potrebno.
Vir: umanotera.org/etc
|