V Sloveniji se je do nedavnega zelo malo govorilo o energetsko učinkoviti gradnji, čeprav je večina obstoječih stavb energetsko potratnih, varčevanje z energijo in ohranjanje toplote pa je za vsako stavbo in gospodinjstvo izredno pomembno.
Če želimo bistveno zmanjšati porabo energije in povečati delež uporabe obnovljivih virov energije, so stavbe z več kot 40-odstotnim deležem skupne porabe energije velik izziv in priložnost," je ob dvetem dnevu inženirjev v mariboru dejal predsednik Inženirske zbornice Črtomir Remec.
Po podatkih Evropske komisije raba energije v stavbah predstavlja okoli 40 odstotkov porabe celotne končne energije v EU. Večino te energije je porabljene za zagotavljanje ustreznih bivalnih in delovnih razmer ter pripravo tople vode v objektih.
Nekatere ocene kažejo, da bi bilo mogoče v stavbah z ustreznimi ukrepi prihraniti tudi do 22 odstotkov energije. Med te ukrepe spadajo energetsko učinkovitejši sistemi za prezračevanje, hlajenje, ogrevanje, pripravo tople vode in razsvetljavo prostorov ter izkoriščanje obnovljivih virov energije v stavbah, pravijo v Inženirski zbornici Slovenije.
Na zbornici ob razpravi o energetsko učinkoviti gradnji poudarjajo nujnost, da si vsi, ki sodelujejo v gradbenem procesu, prizadevajo za spreminjanje gradbene kulture za hitrejšo, cenejšo in varčnejšo gradnjo.
"Ta bo pripomogla k večji gospodarski rasti ter zagotavljala zdravo in energetsko učinkovito bivalno okolje," meni Remec in poudarja pomen ozaveščanja investitorjev in projektantov o tem, medtem ko za gradbeno zakonodajo pravi, da je daleč od tistega, kar bi si stroka in uporabniki želeli.
Vir: umanotera.org/etc
|