Antarktiko je tako kot drug svet prizadelo segrevanje ozračja, ugotavlja nova študija. Ameriški znanstveniki so ugotovili, da so temperature v zadnjih petdesetih letih na Antarktiki rasle, čeprav je dolgo časa v znanstvenih krogih veljajo prepričanje, da se Južni tečaj, medtem ko se ostali svet segreva, ohlaja.
Raziskava univerze v Washingtonu je ugotovila, da so se temperature na zahodu Antarktike v zadnjih 50 letih dvigale v povprečju za eno desetino stopinje Celzija na desetletje, kar je več kakor padec temperatur na vzhodu Antarktike.
„Zahodna Antarktika se precej razlikuje od Vzhodne Antarktike, med njima pa jo Transantarktično gorovje, ki ju fizično loči,“ je dejal profesor Eric Steig. Na 1829 metrih nadmorske višine je snežna odeja na zahodni Antarktiki okoli 1219 metrov nižja od tiste na vzhodni Antarktiki, in je pogosto žrtev toplota, neviht in sneženja.
Steig je dvig temperatur na Antarktiki določil s pomočjo podatkov s satelitov, ki znanstvenikom trenutno pomagajo spremljati posledice segrevanja ozračja po svetu. „Pogosto slišimo, da se Antarktika ohlaja, kar pa ni res. Južni tečaj se segreva, vendar na drugačen način in ne na vseh področjih enako. Čeprav se zdi, da na vzhodnih področjih temperature padajo, se v splošnem cel kontinent segreva,“ še ugotavlja Steig.
Vir: dnevnik.si
|
Segrevanje ozračja povzroča dvig temperatur tudi na Južnem tečaju, na Antarktik
Prispeval/a: Aarhon dne petek, 30. januar 2009 @ 08:53 CET
Namreč - del antarktike ki je nekaj toplejši (od -50 se je segrel na fantastičnih -49,5..... uau) je razmeroma majhen. Večina antarktike se je ohladila in kot celota že daljši čas doživlja izjemo močno sneženje.
Kot celota je temperatura zemlje odvisna samo od sončevih ciklov, zato sedaj že deseto leto zapored doživljamo globalno ohlajanje, vsem alarmističnim napovedim navkljub. To je tako zelo očitno, da mora biti vsakomur jasno.
Trditve, da smo ljudje sprožili nekakšno globalno segrevanje so v luči dejanskega stanja, neskončno smešne. Realnost jih znova in znova postavi na laž.