ŠOLA ZA ODKRIVANJE GLASU - TEČAJ WERBECK PETJA
21. januar, 22. januar in 23. januar 2011. Waldorfska šola, Streliška 12, Ljubljana
Vodi: Baldo Mikulić, prof.
Werbeck terapija petja
Petje je že od nekdaj odraz sreče, vez med ljudmi, krajša nam čas pri delu, nam daje moč za ozdravljanje in uravnoteženje za človeka. Kadar združimo naše glasove v petju, poglobimo vez s sočlovekom. Petje oz. glas se ne smatra kot rezultat človeških organov oz. delov telesa, ampak kot izraz celotnega človeškega bitja. Glas je lahko zatrt zaradi fizioloških ali drugih ovir.
Pri Werbeck metodi petja skušamo te ovire odpraviti, da bi se tisto, kar je v vsakem glasu skrito, lahko razvilo. Prav zaradi tega ta metoda nima samo umetniškega, pač pa tudi zdravilski značaj. Ljudje se zavejo, da je posluh v njih in da ga dalje lahko razvijajo sami.
Pogosto se pokaže izreden napredek pri petju. Ljudje, ki nikdar niso prepevali in ki so sami sebe smatrali kot izrazito nenadarjene, odkrijejo do tedaj skrite sposobnosti, iz česar se rodi veselje do petja in s tem premagajo duševne ovire. Številni ljudje ki imajo manjvrednostni kompleks in druge psihološke ovire, bi se lahko le-teh osvobodili, če bi te skrite telente kultivirali na pravi način. Za tiste s slušnimi in govornimi napakami, bi že petje v zboru imelo velik terapijski učinek, ker bi bili na ta način tudi sami del zvočnega organizma in bi odkrili svoj glas s pomočjo imitacije. S petjem v zboru se človek hkrati uči petja in poslušanja. Znati poslušati ljudi okoli sebe pomeni velik korak pri prilagajanju na okolico. Očitno je, da ima terapija poleg psiholoških tudi mnogo globlje učinke.
Elementi petja in zakonitosti glasbe u Werbeck terapiji petja so smatrani kot arhetipska konstituirajoča moč človeškega bitja. Kadar človek prepeva, se ta moč poveže. V terapiji petja pa ta moč postane učinkovita.
Dokler glas odmeva v nas, zaustavljena energija ponovno steče in vzbudi moč za samoozdravitev. Dihanje, ki je osnova vsakega oblikovanja glasu, se na ta način oživlja in harmonizira, kar vpliva na uravnoteženje celotnega organizma. S pomočjo samoglasnikov in soglasnikov, naravnih glasbenih elementov in ritmičnega dihanja se oblikujejo specifične vaje, ki se jih individualno izvaja pod nadzorom terapevta. Vaje terapevtsko delujejo na laringealne organe in pomagajo pri morebitnih dihalnih pomanjklivostih. Zadovoljivi so tudi rezultati pri ljudeh z govornimi napakami, z astmo, s slušnimi težavami, s plitkim dihanjem, s slabo cirkulacijo, s prebavnimi problemi, pri nervozi, migreni, pri motnjah spanja, anksioznosti, itd.Z Werbeck terapijo petja lahko dosežemo uspeh tudi pri ljudeh s posebnimi potrebami; pri vzpostavljanju stikov z osebami, ki so bile poprej tretirane kot nekooperativne in nekomunikativne; prav tako tudi pri umirjanju in preusmerjanju zmedenih in senilnih; v odvračanju psihičnih bolnikov od njihovih destruktivnih in agresivnih dejanj in njihovih halucinacij.
Valborg Werbeck-Svärdström
(1879-1972)
Valborg Werbeck-Svärdström je bila znana švedska sopranistka, ki je zaradi napačne tehnike petja izgubila svoj glas. Prizadevala si je, da bi si le-tega povrnila, vendar ne s tradicionalnimi metodami, pač pa s pomočjo novega, globljega dojemanja človeškega glasu. To jo je pripeljalo do njenega lastnega pristopa k fenomenu glasu.
S pomočjo pazljivo usklajenih vaj si je povrnila glas in postopoma razvila metodo „za odkrivanje glasu“.
Tekom dela v centru za osebe s težavami v razvoju, je postavila osnove za terapijsko uporabo „Metode za odkrivanje glasu“. To pionirsko delo je vestno opravljala do konca svojega življenja.Werbeck metoda petjaDandanes, ko je človekov notranji razvoj pod velikim vplivom materialističnega dojemanja sveta, je glasbena umetnost tista, ki človeku omogoči notranje srečanje z duhovnim. S petjem se človek dvigne izven kalupov človečnosti in najde vez s svojim duhovnim bitjem in svojim bližnjim, ko svoje telo uporablja kot instrument.
Ena od osnovnih napak, ki prevladujejo v mnogih tehnikah za šolanje glasu, je pojmovanje glasu kot proizvoda organizirane materije, torej kot stvari. Ta materija ne ustvarja glasu, pač pa se gals (ki je v osnovi nematerialen) manifestira prek nje.V "Šoli za odkrivanje glasu" se petje ne obravnava kot rezultat posameznih organov ali delov telesa, ampak kot odraz celotnega človeškega bitja. Glas pa je lahko zatrt fizioloških ali drugih preprek. Pri Werbeck metodi petja skušamo take prepreke odpraviti, da bi odkrili tisto, kar je navzoče v vsakem človeku.
Prav zaradi tega človeškega glasu ni potrebno šolati in ga trenirati. Naš glas čaka le na osvoboditev, odstranitev preprek, ki ne dopuščajo, da le-ta izzveni v svoji popolnosti. Zatorej moramo, namesto o šolanju glasu, govoriti o osvobajanju, ali še točneje, o odkrivanju glasu.Tako je "Šola za odkrivanje" glasu večinoma orjentirana k umetniškemu in pedagoškemu delu, popolnejšo sliko o njej pa dobimo, če upoštevamo tudi perspektive, ki jih dobimo z uporabo terapije.
Baldo Mikulić, prof. IZOBRAZBA:
- študij psihologije (Hrvaška)
- študij petja (Šola za odkrivanje glasu – Finska)
- seminar iz Werbeck terapije petja (Nemčija)DELOVNE IZKUŠNJE:
- delo v centru za osebe z motnjami v razvoju "Association La Branche" (Švica)
- vodi seminarje na Hrvaškem in na Češkem
Informacije:
Baldo Mikulić
Hvarska 10, 10 000 Zagreb
tel: +38591-1714-322
e-mail: info@orpheus.hr
www.orpheus.hr
Urnik:
petek 21.1. od 18.30 do 20.30 ure.
sobota 22.1. od 10 do 12 ure, ter od 16 do 18 ure.
nadelja 23.1. od 10 do 12 ure.
Kraj: Waldorfska šola, Streliška 12, Ljubljana
Cena: 80 eur.
Število mest je omejeno, tako da pohitite z prijavami!
Kandidati se lahko prijavijo na:
- Andrej Ipavec
andrej.ipavec11@gmail.com
041594662
- Baldo Mikulić
info@orpheus.hr
+38591-1714-322
|