NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

četrtek 16-jan
  • LIVE Webinar: Osnove rastlinskega prehranjevanja z nutricionistom

  • petek 17-jan
  • Slaščičarski tečaj: BICova sladka akademija

  • ponedeljek 20-jan
  • Zima, zima bela / Prodajna razstava slovenskih ilustratork in ilustratorjev

  • torek 21-jan
  • Ustvarjalnice z Galerijo C.C.U.: Amuleti CeCeUji

  • sreda 22-jan
  • Peter Piek (GER) x John Roemer (USA) v Vetrinjcu

  • sobota 25-jan
  • NY MET Opera: Aida

  • ponedeljek 27-jan
  • Osnovno usposabljanje za mediatorje v Ljubljani in Online

  • torek 28-jan
  • Sekstet filharmonične Camerate Berlin

  • sreda 29-jan
  • Sejmi okusov

  • četrtek 06-feb
  • Kizz Kiss festival

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Ko se okužimo s pozitivnim pristopom do življenja in aktiviramo svoje potenciale…   
    ponedeljek, 9. junij 2008 @ 05:23 CEST
    Uporabnik: Andreja Cepuš

    Ko se okužimo s pozitivnim pristopom do življenja in aktiviramo svoje potenciale…

    Barbara Cukjati na svoji življenjski poti od nekdaj sledi svojim sanjam. Vsak korak na poti do uresničenja ji je prinesel bogate izkušnje in danes je vse svoje izkušnje, znanje in osebne vrednote združila v harmonično celoto. Njeno podjetje Infekta d.o.o. je nastalo iz spoznanja, da je prišel čas za opravljanje svojega življenjskega poslanstva: spodbuditi posameznike in podjetja k izgradnji skritega potenciala in doseganju večjega zadovoljstva z bolj uravnoteženim načinom delovanja.

    In njena vizija? Postati sinonim za kakovosten life in business coaching v Sloveniji ter uspešno uvajanje pozitivnih sprememb v življenju posameznikov ali podjetij. S svojim delom si je pridobila tudi naziv predstavnice (Head of country) Evropskega coaching inštituta, ki skrbi za akreditiranje coachev in visok standard kakovosti v coachingu.
    Ko jo srečamo, najprej opazimo strast, ki jo Barbara pri svojem delovanju kar izžareva. In že po nekaj spregovorjenih besedah začutimo, da je Barbara človek, ki mu lahko zaupamo.

    Barbara, za sabo imaš že kar nekaj izkušenj s področja razvoja novih projektov, prodaje in marketinga, trženja globalnih blagovnih znamk, povsod si bila na vodstvenih položajih in povsod aktivno uporabljala svoje potenciale. Kaj te je pripeljalo do tega, da si se odločila za samostojno pot in izbrala coaching?

    Zanimivo je to, da sem imela že nekaj časa pred odločitvijo pri sebi občutek, da moram nekaj narediti, ker vsako jutro, ko sem vstala, nisem več čutila tistega zagona, glasa v moji glavi: vstani in naredi kaj dobrega!. Kako je sploh prišlo do tega, ne vem. Verjetno tako kot z vsemi postopnimi spremembami; vsak dan pade kakšen majhen kamenček, da niti ne opaziš, dokler ni naenkrat kup tako velik, da spet ne veš, kaj bi z njim. In ko sem enkrat zaznala ta kup, sem čisto racionalno pogledala, ali si lahko s privarčevanimi sredstvi privoščim, da si najprej kupim čas in ugotovim, kako naj se rešim tega kupa in ustvarim kaj bolj primernega zame. Da bo to coaching, nisem vedela. Iskala sem nekaj, kar bi lahko v praktičnem smislu povezovalo moja obstoječa znanja in zanimanja, kar bo povezovalo strategijo, psihologijo, komunikologijo, kreativnost in tehnologijo.

    Kaj pravzaprav coaching oz. life in business coaching pomenita, komu sta namenjena in kaj prinašata posamezniku, ki se s tem prvič sreča?

    Coaching v svoji najširši definiciji pomeni sistematičen in kreativen proces, ki je usmerjen k doseganju ciljev in rešitev. Coach nastopa kot moderator jasnega postavljanja ciljev, vizualizacije le teh, strategij za doseganje, aktivnosti. Preko takšnega procesa trenirani ubesedi trenutna ravnanja in omejujoča prepričanja, vedenjske vzorce in jih začne spreminjati.

    Coaching se pogosto zamenjuje s svetovanjem ali terapijo. Coaching se razlikuje od terapije saj uporablja metodologijo, ki je usmerjena v sedanjost in prihodnost ter načeloma ne išče vzrokov in razlogov, marveč išče možnosti in rešitve. Coaching se razlikuje od svetovanja, saj coach ne podaja rešitev, vendar trenirano osebo vzpodbuja, da dobi globlji vpogled in do rešitev pride sam. Zaradi izkustvenega načina učenja, ki je vključen v coaching, so spremembe v mišljenju in načinu ravnanja globlje kot pri klasičnem podajanju znanja.

    Life coaching zajema različna področja življenja, na katerih želi posameznik pri sebi narediti spremembo. Včasih te spremembe niti še ne zna definirati, samo stremi k njej na osnovi nekega neskladja v sistemu.

    Business coaching poteka v poslovnem okolju, kjer se prepletajo poslovni in osebni cilji. Pri vodstvenih kadrih lahko zunanji coach pomaga vodji pri oblikovanju ciljev in strategij (vendar brez svetovanja, samo z vodenjem procesa), zmanjševanju stresa, izboljšanju komunikacije z zaposlenimi, pri sprejemanju odločitev. Še posebej je coaching zanimiva oblika nadgradnje za mlade menedžerje, ki napredujejo iz dobrega strokovnjaka v menedžerja, vodjo in šele spoznava svojo novo vlogo.

    Ti si svoja znanja iz področja lifecoaching pridobila z opravljanjem lifecoaching diplome, ki je priznana s strani Europeancoaching instituta pod mentorstvom Curly Martin, avtorice svetovnih uspešnic The Lifecoaching handbook, The Business coaching handbook. Poleg tega imaš tudi licenco Mojstra za izvajanje prakse NLP in prakse hipnoze, ki si jo pridobila pri The Society NLP, na treningu v Londonu…
    Kaj je tebi osebno prineslo prvo srečanje z lifecoachingom? In kako bi opisala razliko v svojem življenju, od kar izvajaš lifecoaching?

    Hecno, ampak če pogledam vse moje interese in dogodke za nazaj, ima lifecoaching nek smisel. Ker sem vedno stremela k multidisciplinarni uporabi različnih znanj in holističnemu pogledu, je lifecoaching manifestacija, kako jih lahko sedaj lahko praktično uporabljam. In ker ne ždijo zgolj v meni, ampak začenjajo opravljati svojo funkcijo, me to osrečuje.

    Kako pa bi opisala stanje na tem področju v Sloveniji? Danes je veliko govora o pozitivnih spremembah, o prevrednotenju vrednot, o osebni rasti…zavest med ljudmi se viša, vsi si želijo bolj usklajeno in zadovoljno življenje…Koliko pa so ljudje zares pripravljeni narediti kaj na sebi?

    V Sloveniji so ljudje zelo odprti za različna nova znanja, osebno rast. Vendar marsikdo v poslovnem okolju, tega ni pripravljen povedati na glas. In pravzaprav zakaj bi?
    Važno je, da se znanja, ki so danes širše dostopna ne uporabljajo zgolj za samokategorizacijo »takšen ali takšna sem«, ampak se gre tudi korak dlje. Zanimivo je, da so na primer pogosto vprašanja, ki se uporabljajo v coachingu dostopna tudi v knjigah za samopomoč, pa vendar ne pripeljejo do rezultatov. V coaching seansah vidim, kako je potrebno vztrajati, dokler ne prideva s stranko do tiste točke, ko oba začutiva, da se je zgodil premik. Pogosto pa se premiki dogajajo med seansami. Podzavest se reprogramira in pomaga uvajati novo prepričanje, vedenje.

    Glede na to, da je pri nas vendarle na izbiro kar nekaj delavnic na temo osebne rasti, spoznavanja sebe, kakšna je razlika med takšnimi delavnicami in lifecoachingom?

    Pri lifecoachingu gre za individualen pristop, kjer bo coach prilagodil delo eni osebi. Ljudje, ki se odločijo za lifecoaching so že v osnovi precej motivirani, da želijo narediti spremembo na sebi.
    Ker coaching izvira iz športne psihologije in naknadno kombinacije različnih znanj, si bom dovolila športno primerjavo: ali greš na aerobiko, košarko ali pa si vzameš osebnega trenerja. Če je cilj uživanje v gibanju in druženju z več ljudmi, skupinski dinamiki, potem je prvi izbor bolj primeren; sicer pa je bolj učinkovit drug pristop.

    Vemo, da je zelo pomembno, da nas skozi proces sprememb vodi dober učitelj oz. trener…Kakšen je po tvojem mnenju dober trener?

    Iščem slovenski izraz za lastnost, ki se ji reče: Humility. Ponižnost. To je osnova. Dober trener mora kot osnovo dobro poznati sebe, se zavedati svojih prednosti in lastnosti; mora imeti prirojen čut za ljudi; dober opazovalec in bralec čustev, mora znati poslušati in prepoznati lingvistične vzorce, mora poznati proces coachinga, mora biti etičen, ne vsiljuje mnenja in nasvetov, mora biti zrel, da prepozna, kdaj je bolje stvari pustiti, ker se bodo tako bolje zgodile, kdaj biti bolj specifičen. Poudarjam pomen formalne kvalifikacije, ampak to je zgolj en manjši del. Celota je zavita v sklop različnih sposobnosti in znanj ter osebnosti trenerja.

    Veliko ljudi pričakuje od trenerja, da bo kar on rešil vse njihove probleme. Kako spodbuditi ljudi, da začnejo verjeti vase in v svoje sposobnosti, imaš s tem kakšno posebno izkušnjo?

    Dobro je že, da imajo občutek zaupanja. Vzpodbudiš jih s tem, da najprej vidijo, kaj je dobro v njih, kaj so njihove sposobnosti in jih začnejo uporabljati. Če želi nekdo verjeti, da je sposoben, da preteče 40km, pri tem pa je njegovo trenutno stanje s kondicijo 0, bi bilo nevarno, da začne verjeti v to, da bo pretekel 40km. Lahko pa ima super razvit zgornji del telesa za plavanje, pa na to ni nikoli pomislil. Vera vase, ko ugotoviš svoje prave sposobnosti, je precej lažja.

    Koliko časa približno poteka en tak celosten trening, da se lahko pri posamezniku zgodi neka sprememba?
    To je zelo odvisno od posameznika. Pri nekaterih je lahko eno vmesno srečanje odločilno, saj v njem ali po njem doseže neko spoznanje. Pri nekaterih traja dalj časa. V povprečju pa od 6-12 srečanj v lifecoachingu.

    Opaziti je, da ko se ljudem na neki točki svojega razvoja nekoliko ustavi in se znajdejo v »začaranem krogu«, sicer vsi želijo izstopiti iz njega, a vendarle po drugi strani raje ostajajo ujeti, ker se tu počutijo varno. Zakaj misliš, da je tako veliko ljudi strah narediti korak v osebno svobodo? Lahko tu coaching pomaga na dolgi rok?

    Ne vem, če je sploh pravi izraz, narediti korak v osebno svobodo; to daje občutek, da se premakneš iz ene točke v drugo. V večini pa gre za sposobnost, da isti tu in zdaj zaznaš in interpretiraš drugače.

    Kaj tebe osebno najbolj motivira pri tvojem delu?

    Iskreno, ne vem. Če bi me vprašala še nekaj mesecev nazaj, bi rekla, da zadovoljne stranke, ki naredijo kakšen premik pri sebi. To je še vedno del tega, vendar je vezan na določen trenutek. Stremim k delanju tistega, v kar verjamem, da v tem življenjskem obdobju dojemam kot prav.

    Za konec pa morda še kak tvoj »čarobni« dodatek ( misel, nasvet), ki bi okužil vse bralce z pozitivnim navdihom in aktiviral vse potenciale :) ?

    Ja, magični hipnotični stavek, da bo ta članek res zanimiv :)
    K aktivaciji potencialov vodi identifikacija in osredotočenost na dobro. Iskanje celote in ne iskanje praznine.

    Za vse, ki bi želeli narediti nov preboj na svoji življenjski poti, skok v svoji osebni rasti ali pa samo pridobiti več informacij s področja Life coachinga, vabljeni:

    Infekta
    Idejni laboratorij za strateške rešitve
    Dunajska cesta 186, 1000 Ljubljana
    www.infekta.si; info@infekta.si
    Osnovne informacije na temo coachinga:
    www.europeancoachinginstitute.org

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • www.infekta.si
  • info@infekta.si
  • www.europeancoachingins...
  • Več od avtorja Andreja Cepuš
  • Več s področja * Ekskluzivno in intervjuji

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran



  • Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2025 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,45 seconds