Zdravstveni inšpektorat, ki deluje pod okriljem ministrstva za zdravje, Onkološkemu inštitutu (OI) očita, da "obvladovanje problematike legionele ni bilo izvedeno sistematično".
Pri inšpekcijskem pregledu so med drugim ugotovili, da se v OI niso v celoti ravnali v skladu s priporočili Inštituta za varovanje zdravja (IVZ), tako da je inšpektorica z odločbo odredila, da mora OI upoštevati vsa ta priporočila. Kot so zapisali, v tem primeru obstaja možnost, da preselitev zaradi legionele ne bo potrebna. V zadnjih dneh so na OI ugotovili, da je legionela v vseh stavbah.
Vzrok težav: OI ali vodovodnI sistem?
Vodja sektorja za strategijo, metodologijo in načrtovanje na inšpektoratu Darko Mehikič pojasnjuje, da odločitev o morebitni preselitvi ni pristojnost zdravstvenega inšpektorata, ampak jo morajo sprejeti organi komisije za obravnavo bolnišničnih okužb. Ker niso uspeli doseči dovolj visoke temperature v pipah, je "jasno, da sistem ni zgrajen ali vzdrževan tako, kot bi moral biti", ugotavlja Mehikič.
Direktor Zvonimir Rudolf je zatrdil, da ne drži, da se niso držali priporočil IVZ oziroma da se problematike niso lotili sistematično. Poudaril je, da so že pred časom zahtevali sanacijo sistema vodovoda, saj voda ne dosega dovolj visoke temperature oziroma tople vode ni dovolj: "To je stvar projektanta, izvajalca in investitorja." Inštitut je zgolj uporabnik, ki ugotavlja, kaj vse "ni tako, kot naj bi bilo".
Kakšni popravki pa bi bili potrebni? Rudolf pravi, da bi bilo med drugim treba vodovodno omrežje segmentirati, tako da legionela ne bi mogla prehajati nazaj tja, kjer je bila že odpravljena. Treba bi bilo tudi zagotoviti dovolj veliko količino tople vode, preprečiti pa bi bilo treba še dostop morebitne legionele iz "zunanjega" vodovoda v sistem. Glede govora o selitvi pa se Rudolf sprašuje, kam bi se lahko selili, in dodaja, da selitev ob izvajanju vseh ukrepov ni potrebna.
Onkološki inštitut je že pred časom zahteval skupni sestanek z inšpekcijo IVZ in ministrstvom za zdravje kot investitorjem, vendar do njega še ni prišlo. Zato pa se redno sestajajo z izvajalcem SCT, ki po Rudolfovih besedah kaže pripravljenost za sanacijo, vendar mora prej "pasti odločitev", kaj je treba storiti in kdaj. V zvezi z nadzorom kakovosti gradnje pa pravi, da si inšpekcija, kolikor ve, razmer še ni ogledala "na licu mesta".
Supernadzor še ni končan
Na ministrstvu za zdravje so zapisali, da je natančen pregled projektne dokumentacije osnova za oglede na mesta samem, na podlagi obojega pa bo izdelano tudi zaključno poročilo. Supernadzor še ni zaključen, do zaključnega poročila pa nam ne morejo posredovati podrobnejših informacij. Tudi sestanek je predviden, vendar je osnova zanj zaključno poročilo, so pojasnili na ministrstvu.
Zdravstveni inšpektorat je, kot so zapisali v včerajšnjem pojasnilu, več inšpekcijskih pregledov opravil decembra lani ter januarja in februarja letos, pri čemer so ugotovili, da so v OI v okviru notranjega nadzora z jemanjem vzorcev s strani IVZ že leta 2005 občasno ugotavljali prisotnost legionele v vodovodnem omrežju. Med poglavitnimi ukrepi, ki jih je IVZ predlagal že takrat in jih OI po besedah inšpektorata ni izvedel v zadostni meri, je izdelava sheme omrežja s poudarkom na "ugotavljanju slepih vodov, delov omrežja, ki so manj v uporabi, napravah, ki tvorijo aerosol, in odstranjevanju mrtvih rokavov". Pri pomanjkljivostih pri obvladovanju legionele s toplo vodo pa so med drugim izpostavili neustrezne grelce v kotlih za toplo vodo (močnejše so namestili konec letošnjega januarja), napačno vgrajene termometre na kotlih in premalo sistematičen odvzem kontrolnih vzorcev vode.
Vir: dnevnik.si |