NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

torek 22-apr
  • CUNJAMI - izmenjevalnica oblačil za mlade
  • Zbor za en večer- Can't take my eyes off you

  • sreda 23-apr
  • Brezplačno izobraževanje, Zeleni jedilnik za šolske kuharje
  • A Novel of Anomaly

  • četrtek 24-apr
  • Spoštujmo hrano, spoštujemo planet: Posvet ob Slovenskem dnevu brez zavržene hrane
  • Najstarejše knjige Maribora

  • petek 25-apr
  • Brezplačno izobraževanje, Zeleni jedilnik za šolske kuharje

  • sobota 26-apr
  • Zaigrajmo bobne brez bobnov s Simonom Škrlecem
  • Jurjevanje v Slovenskih Konjicah in 9. Jurijev sejem rokodelstva in kulinarike

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Uporaba steviozida   
    nedelja, 12. marec 2006 @ 05:14 CET
    Uporabnik: stevija

    INTENZIVNO NARAVNO SLADILO: S T E V I O Z I D

    Steviozid je 250-300 krat slajši od sladkorja. Danes Kitajska, nato Koreja proizvede verjetno največje količine steviozida. Sladkorna industrija in posebno industrija umetnih sladil dela vse mogoče, kar je v njihovi moči, da bi stevijo zadržali zunaj ZDA in EU. Že samo dejstvo, da se na svetu, zlasti na Japonskem, uporabi letno več 100 ton steviozida brez omembe kakšnih škodljivih učinkov za zdravje ljudi, je več kot zgovorno.

    Prašek stevijinega ekstrakta veliko proizvajalcev tako imenuje steviozid. S patentirano tehnologijo ga pridobivajo iz listov stevije. Ne vsebuje niti kalorij niti ogljikovih hidratov. Sladkost in okus zavisi od vsebnosti glikozidov v listih - zaželjena je višja vsebnost rebaudiozida A (nima priokusa, bolj intenzivna sladkost, 400x sladkejši od sladkorja). V zadnjih letih so botaniki s križanjem razvili rastline z visoko vsebnostjo tako steviozida kot rebaudiozida A. Lahko se dodajo tudi določeni encimi, ki steviozid pretvorijo v rebaudiozid A. Na izdelkih je označena vrednost steviozida nad 80% (ostalo so ostale sestavine listov). Višja je vsebnost rebaudiozida A, boljši je okus in seveda višja je cena zaradi dražjega postopka. Ko je označeno, da je v izdelku 40% rebaudiozida A je mišljeno, da je od tistih 80% 40% rebaudiozida, ostalo je steviozid.

    Uporaba steviozida

    Primerjava usteznih količin steviozida pri nadomeščanju sladkorja:
    1/3 čajne žličke steviozida = 1 skodelica sladkorja (200g)
    1,5 čajne žličke doma pripravljene raztopine = 1 skodelica sladkorja (200g)

    Običajno se v domači uporabi v stekleničko s kapalnim nastavkom (50ml) natrese 1cm visoko prah steviozida in prelije z vročo prekuhano vodo. Vse skupaj pretresemo. Uporabljamo potem po kapljicah za slajenje sadja ter napitkov, zlasti hladnih. Po uporabi se tekoči koncentrat hrani v hladilniku.

    50 g Steviozida nadomesti cca 12,5 kg sladkorja! Vse zavisi kaj sladkate, od proizvajalca steviozida ter seveda od vaše želje po sladkem.

    Pri kuhanju je bolj priporočljivo uporabljati steviozid ali čiste koncentrate, ker imajo posušeni stevijini listi določen okus in obarvajo jedi. V slaščicah je potrebno volumen sladkorja zamenjati z ustrezno količino moke, jabolčno omako ali s čim drugim. Če pa imate namen samo znižati kalorije, pa še vedno lahko delate kombinacije z manjšo količino naravnih sladil, kot je npr. med, fruktoza, javorjev sirup, koncentriran jabolčni ali agavin sok- tako ohranimo isti okus z občutno manj kalorijami.

    Vaše najljubše sladice in napitki imajo tako lahko do 80 %manj kalorij.

    Steviozida ni priporočljivo odmerjati direktno v skodelice napitkov zaradi majhnih količin odmerkov, ravno tako se prah težko topi v hladnih napitkih. Najbolje, da z napitkom zmočite zobotrebec, ga pomočite v steviozid in nato zmešate z njim napitek. Najbolj praktična je uporaba tekočih koncentratov .


    Čisti tekoči stevijin koncentrat

    Je steviozid, raztopljen v vodi. Kot konzervans se uporablja v komercialnih izdelkih izvleček grenivkinih semen (pri nas v lekarnh Grenifit). Steviozid se včasih izloči iz raztopine v obliki belih kosmičev, ki plavajo v raztopini. Če s stresanjem izginejo, je v redu, drugače raztopina ni več uporabna. Lahko se uporablja tudi alkohol namesto vode (odličen konzervans) - vendar oslabi sladkost, pa še zdrav ni. Mogoče je to dober predlog za zunanjo uporabo.

    Močnejši koncentrat se naredi v steklenički s kapalko: 1/3 stekleničke napolnimo s steviozidom, dolijemo prekuhano vročo vodo. Kapljica tega koncentrata ustreza žlički sladkorja.


    Uporaba

    Tako kot ostale izdelke iz stevije je tekoči koncentrat priporočljiv za uporabo tako za diabetike kot za ljudi s previsokim krvnim tlakom. Tekoči koncentrat steviozida je okusno sladilo, zlasti za limonade in ostale napitke s citrusi. Preizkusite ga na obroku z žitaricami, čokoladnem mleku, sadnih sokovih, juhah, omakah za testenine in katerikoli tekoči hrani. Nekaj kapljic dodajte vodi, v kateri boste kuhali zelenjavo.Tako bodo tudi otroci bolj vzljubili zelenjavo zaradi slajšega okusa.

    Dodajte nekaj kapljic zobni pasti in izboljšali si boste ustno higieno.
    Kava potrebuje nekaj kapljic več, ker se stevijina raztopina ne ujame dobro s kofeinom in grenkobo kave. Koncentrat ostaja učinkovit tudi v kislih napitkih, v območju pH med 3 do 9. Je krasen dodatek aloe vera koncentratom in ostalim zdravim napitkom z neprijetnim okusom, ker odlično izboljša okus.


    Nadzor apetita in hujšanje

    Izkušnje kažejo, da če se vzame 15-20 kapljic stevijinega koncentrata pred obrokom, pomaga, da se zmanjša lakota in se potem tudi manj poje. Vpliva namreč na signal, ki ga želodec pošlje hipotalamusu, ki daje možganom med ostalim tudi znak, da smo lačni ali žejni. Tako enostavno nimamo več občutka, da smo lačni.


    Krvaveče dlesni

    Stevijin koncentrat se lahko zelo učinkovito uporablja pri izpiranju ust ali pa se doda 2-3 kapljice zobni pasti. Če vodi za izpiranje dodamo nekaj kapljic koncentrata, pri redni uporabi dlesni nehajo krvaveti. Tekočino lahko po grgranju in v ustih tudi popijete ali izpljunete, kot pač želite. Seveda se s tem na splošno zmanjšajo bakterijske obloge v ustih. Najbolj enostavno pa je pripraviti tekoči koncentrat, ki popolnoma nadomesti zobno pasto: v stekleničko s kapalko natresemo do ene četrtine steviozida, dodamo kakšno kapljico metinega eteričnega olja in dopolnimo s prekuhano vodo. To tekočino uporabljamo tako, da damo nekaj kapljic na zobno ščetko in si umijemo zobe.


    Diabetes

    Ker nismo zdravniki, si lahko izmenjujemo samo izkušnje ljudi, ki so že uporabili koncentrat stevije v te namene. Očitni uspehi so že pri pitju limonade: 30 kapljic stevijinega koncentrata zmešano s kozarcem mrzle vode, lahko dodamo še nekaj kapljic limone. To se počne vsak dan 3x takoj po obroku. Če krvni sladkor pade preveč, pač znižamo koncentracijo na manj kapljic. Seveda se število kapljic lahko zveča ali zniža, le da krvni sladkor ostaja v mejah normale. Nikoli pa ni priporočljivo nehati jemati inzulin brez prehodnega posvetovanja s svojim zdravnikom.


    Izbirčni kuža ali muca

    Če imate izbirčnega hišnega ljubljenčka, poskusite pred serviranjem hrano poškropiti z nekaj raztopljenega steviozida. Okusnost se s tem neprimerno izboljša.

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Več od avtorja stevija
  • Več s področja * Zdrava prehrana in dobri recepti

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/20060322122027752

    No trackback comments for this entry.
    Uporaba steviozida | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2025 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 2,40 seconds