Po ameriškem se je zdaj tudi na britanskem tržišču znašla tableta RU21, ki naj bi še tako vnetemu pivcu omogočila, da se naslednje jutro zbudi brez mačka.
"Tableta deluje tako, da telesu pomaga pri presnovi alkohola, še posebej njegovih škodljivih stranskih učinkov, ki povzročijo vse težave," je pojasnil Emile Chiaberi, direktor ameriškega podjetja Spirit Sciences, ki tableto proti mačku proizvaja.
Maček kot zavora pri pitju
Glede na to, da so ulice v središču številnih britanskih mest, še posebej ob vikendih zvečer, pogosto polne pijanih, razigranih ali še kaj več mladih - je tableta sploh dobra ideja?
Ali ni maček pravzaprav koristna reč, ker deluje kot nekakšna zavora, saj nam že misel nanj prepreči, da bi pregloboko pogledali v kozarec?
"Pregledali smo študije, ki so se ukvarjale z mačkom in ugotovili, da maček sam po sebi še ni ovira pitju. Ljudje, ki imajo po pitju mačka, v bistvu pijejo še več, da bi odpravili njegove simptome," je prepričan Chiaberi.
Britanci so na vrhu evropske lestvice po občasnem čezmernem pitju. Njihova tableta je izdelek za zmerne pivce, pravi.
"Hudi pivci ne štejejo pijač in ne bodo se spomnili, da morajo po vsaki pijači vzeti tableto. Zagotovo pa tudi ne bodo zanjo dajali denarja, s katerim bi si lahko plačali pijačo," je še dejal.
Cena popivanja
Lani je raziskava pokazala, da britanska kultura občasnega čezmernega pitja državo na leto stane 20 milijard funtov.
Zaradi mačka in s pitjem povezanih zdravstvenih težav je vsako leto izgubljenih 17 milijonov delovnih dni. Škodo za delodajalce ocenjujejo na 6,4 milijarde funtov, za državno zdravstvo pa 1,7 milijarde.
Še več denarja gre za odpravljanje posledic z alkoholom povezanega kriminala in socialnih težav. Ocenjujejo, da na leto zaradi alkohola predčasno umre 22 000 Britancev. (mc)
vir BBC |