Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Waste-Land-Addicted-Pla-Dokumentarec




Waste Land in Addicted to Plastic

sreda, 15. december 2010 @ 15:02 CET

Uporabnik: Sonce

Waste Land
Waste Land je dokumentarec britanske režiserke Lucy Walker o brazilskem umetniku Vikiju Munizu, ki ustvarja portrete iz smeti. Režiserka je več kot tri leta spremljala brazilskega umetnika, ki je iz New Yorka odpotoval v rodno Brazilijo, da bi obiskal največje smetišče na svetu - Jardim Gramacho, ki se nahaja na obrobju mesta Rio de Janeiro.

Tam živijo ljudje - imenovani »catadores«, ki se ukvarjajo z zbiranjem smeti za reciklažo. Umetnik je najprej želel naslikati te ljudi skupaj s smetmi. Vendar je med samim ustvarjalnim procesom prišlo do preobrata, saj so ljudje, potem ko jih je naslikal, začeli na novo gledati in vrednotiti svoje življenje. Film je ganljiv dokument o izredni moči umetnosti in človeške duhovnosti. Film je tudi kandidat za nominacije za nagrado Oskar 2011.

Več o filmu lahko najdete na:
http://www.wastelandmovie.com


Addicted to Plastic
Addicted to Plastic - The Rise and Demise of a Modern Miracle je dokumentarec, ki prikazuje in preučuje enega od najbolj vplivnih izumov v zadnjih stotih letih – plastiko. Plastika je narejena iz nafte, ne da se je razgraditi (lahko se jo sežge v sežigalnicah), zato vsa plastika, ki je bila kadar koli narejena, dandanes še vedno obstaja.

Avtor dokumentarca – Ian Connacher – celovito predstavi problematiko plastike, predstavitev pa dopolni z intervjuji strokovnjakov in aktivistov ter video gradivom. Avtor je celo obiskal in posnel zaplate odpadkov v Tihem Oceanu. Po podatkih Združenih narodov naj bi bilo v morju na vsako kvadratno miljo okoli 46 000 kosov plastike, od tega jih 80 % prihaja iz kopnega.

Po nekaterih podatkih pa naj bi bilo na nekaterih oceanskih krožiščih razmerje med plastiko in planktonom 8:1 Dokumentarec izpostavlja še mnogo drugih vidikov in tudi dejstvo, da se plastiko preveč uporablja in premalo reciklira. 

V društvu Ekologi brez meja smo organizirali projekt Vrečka na Vrečko, ker želimo preko opozarjanja na pretirano (u)porabo plastičnih vrečk izpostaviti tudi problematiko plastike nasploh.

V naslednjem videu si lahko ogledate, kako so videti zaplate odpadkov v Tihem oceanu:
http://www.youtube.com/watch?v=FrAShtolieg

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Waste-Land-Addicted-Pla-Dokumentarec







Domov
Powered By GeekLog