Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Vrhunska-Tehnologija-Nore-Ideje-Projekti




Nasvet: Imejte nore ideje. In ne blefirajte!

sreda, 10. avgust 2011 @ 05:02 CEST

Uporabnik: Sonce

»Imeti morate zanimive in nore ideje ter znanje in vrhunske tehnologije, prodajajte lastne kompetence in ne blefirajte, predvsem pa pokažite vizijo, kako bo vaša rešitev uporabna v praksi,« so nasveti Mitje Jermola z Inštituta Jožef Stefan (IJS) podjetjem, univerzam in raziskovalnim organizacijam – nosilcem projektov, ki jih zanima pridobitev sredstev v okviru Sedmega okvirnega programa EU za raziskave (7OP) za obdobje 2007-2013. 

Uporabnost znanstvenih rezultatov, ki sicer prepogosto ostajajo na ravni teorije, je ključen kriterij za uspešnost projektov, ki želijo pridobiti delež do zdaj največjega svežnja sredstev v okviru 7OP. V letu 2012 bo Evropska komisija sedem milijard evrov namenila razvojnim in znanstvenim projektom, ki bodo znali odgovoriti na izzive prihodnosti, kot so aktivno in zdravo staranje državljanov EU, boj proti podnebnim spremembam ter energetska učinkovitost.

Razpisi so že objavljeni na strani http://ec.europa.eu/research/

Velik del sredstev bo namenjen mladim raziskovalcem in spodbujanju njihove mobilnosti znotraj EU. Evropa želi visokokvalificiranim posameznikom omogočiti okolje, v katerem bodo lahko delali in se izobraževali ter tako preprečiti njihov »beg« v države, kjer sicer raziskavam in razvoju namenjajo precej večji delež BDP. EU se zaveda, da bo morala tudi sama ta delež povečati, da bo lahko konkurenčna velikim gospodarstvom, kot sta Kitajska in ZDA. 

In kje lahko svoje mesto med velikimi najde Slovenija?


Odstotek uspešnosti pri pridobivanju sredstev iz dosedanjih razpisov EU kaže, da so bila slovenska podjetja in druge organizacije do zdaj podpovprečno uspešna (16,2 odstotka v primerjavi s povprečjem 21,5 odstotka na ravni EU). Čeprav glede na prejšnje OP znesek narašča, pa podatki še vedno prikazujejo precejšen zaostanek novih članic (EU12) v primerjavi s starejšimi (EU15), kar strokovnjaki pripisujejo tako subjektivnim kot objektivnim razlogom.

Evropska komisija bo zato do konca leta pripravila analizo, zakaj prihaja do takšnih odstopanj (pregled uspešnosti in primere uspešnih projektov lahko najdete na strani http://ec.europa.eu/research/fp7/).

Da se slovenska podjetja ne bi smela prehitro predati, so prepričani v Inštitutu Jožef Stefan, kjer s pridom izkoriščajo evropska sredstva, saj trenutno v okviru 7OP sodelujejo v kar 13 projektih. Kot je povedal Mitja Jermol z IJS, imamo v Sloveniji dovolj visoko tehnološko razvitih in sposobnih podjetij.

Po njegovem mnenju je naša prednost tudi to, da lahko kot majhna država zelo hitro vzpostavimo povezavo do ravni  države, ki ima pri odločanju v OP enako moč kot večje članice. Zakaj Jermol priporoča prijavo na razpis, si preberite v jutrišnjem intervjuju. 

Več informacij: http://europa.eu/rapid/

Vir: www.euekspres.eu

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Vrhunska-Tehnologija-Nore-Ideje-Projekti







Domov
Powered By GeekLog