Vlada je pred nekaj dnevi v obravnavo prejela gradivo za spremembe zakona o Triglavskem narodnem parku. Glavni cilj tokrat predlaganih sprememb zakona je namreč le, da se ob doseganju zastavljenih ciljev varstva narave in zavarovanja TNP zagotovijo pravne podlage za legalizacijo in ekološko sanacijo obstoječega vodnega zbiralnika na območju športno-rekreacijskega centra Pokljuka ter za gradnjo vodnih zadrževalnikov v drugih rekreacijskih središčih in pravne podlage, da lokalne skupnosti lahko načrtujejo ustrezne državne prostorske ureditve v parku.
Alpe Adria Green - mednarodno društvo za zaščito okolja in narave je v pripombah na predlagane spremembe opozorilo, da se s tem krči območje narodnega parka, kjer še neovirano potekajo ekološki procesi ter da bo sprostitev ravni načrtovanja z državne na občinsko raven omogočala politične odločitve pri posameznih gradnjah v narodnem parku. Ugotavlja tudi, da gradnja vodnih zbiralnikov in posledično umetno zasneževanje predstavlja veliko grožnjo naravi.
Ministrstvo pripomb AAG ni upoštevalo. Kot je zapisalo, se ne posega na naravovarstveno najbolj vredna območja narodnega parka, saj so vsa obravnavana obstoječa rekreacijska središča v tretjem varstvenem območju, kjer se dovoljuje trajnostni razvoj, ki je usklajen s cilji narodnega parka. Zato razloge Alpe Adria Green za zavračanje teh sprememb na ministrstvu ocenjujejo za pretirane.
MOP pa je pozabil napisati, da s tem zakonom rešujejo črno zgrajeni trikrat večji bazen na Rudnem Polju, kot je bil predviden v gradbenem dovoljenju in da se rešujejo pred Evropsko komisijo, kateri bi biatlonski center moral vrniti 6,5 milijona evrov, kolikor so za deset milijonov evrov vreden projekt prejeli iz evropskih virov. Sredstva bi morali vrniti zaradi malomarnosti pri načrtovani in izvedbi gradnje. Tej kazni so se izognili tako, da je MOP za biatlonski center na Pokljuki, ki obratuje že osem let, kot sanacijski ukrep predlagal izdelavo naknadne presoje vplivov na okolje in spremembami v zakonu o TNP. Za nepravilnosti pri izvedbi tega projekta ni odgovarjal nihče!
Po drugi strani pa MOP oziroma njihove inšpekcijske službe brez pomislekov v TNP rušijo stanovanjske hiše v lasti domačinov. Naj kot primer navedemo samo rušitev hiške lastnika Darka Kuzmiča v Ribčevem Lazu, v kateri je živel preko 30 let, zgradila jo je pa pred 45 leti kot bungalov Mladinskega doma država.
V AAG MENIMO, DA SLOVENIJA NI PRAVNA DRŽAVA, SAJ V TEJ DRŽAVI GRADIŠ LAHKO KARKOLI IN KJERKOLI TUDI V NAJBOLJ ZAVAROVANIH OBMOČJIH, SAMO, DA IMAŠ DOBRE PRIJATELJE NA INŠPEKCIJSKIH SLUŽBAH, MINISTRSTVIH IN VLADI!!!
Predsednik Alpe Adria Green:
Vojko Bernard
Povezave:
AAG in DOPPS–preprečila izdajo naravovarstvenega soglasja za akumulacijski bazen Rudno Polje–biatlon–Pokljuka
ARSO NI IZDAL OKLJEVARSTVENEGA DOVOLJENJA ZA ČRNO GRADNJO AKUMULACIJSKEGA BAZENA NA RUDNEM POLJU
PRITOŽBO SMUČARSKE ZVEZE–POVEČANJE AKUMOLACIJSKEGA JEZU RUDNO POLJE, JE mko ZAVRNIL
NEZAKONITA GRADNJA IN POSLEDIČNO DEGRADACIJA OKOLJA NA ZAVAROVANEM OBMOČJU V TNP – RUDNO POLJE
Bazen ne bo postal napajalnik za živino
Pripombe AAG na »OSNUTEK ZAKONA O SPREMEMBAH IN DOPOLNITVAH ZAKONA O TRIGLAVSKEM NARODNEM PARKU« |