|
Visokotlačni čistilniki so dandanes del obvezne opreme številnih gospodinjstev, in to ne samo tistih, ki živijo v hišah, saj so uporabni tudi na terasah, balkonih in celo v notranjosti stanovanja. Ker je konkurenca med ponudniki velika, cene pa nadvse različne, so pri ZPS na testu preverili, koliko k ceni prispeva dodatna oprema, ki jo potrošnik dobi skupaj s čistilnikom, in koliko nanjo dejansko vpliva kakovost.
»Opažamo, da v Sloveniji marsikdo namesto besede visokotlačni čistilnik uporablja kar ime znamke, ki se mu je najbolj priljubila. To kaže na lojalnost, zaupanje in nakup glede na izkušnje sosedov, prijateljev in znancev.
Vsakdo nekaj doda k mozaiku znanja, večinoma pa vsi samo logično sklepamo: boljša črpalka omogoča večji pretok vode in višji tlak, vse to pa mora zagotoviti hitrejše in učinkovitejše čiščenja. A na testu se je pokazalo, da ta logika včasih tudi odpove,« je predstavil najpogostejši način izbire potrošnikov Boštjan Okorn, vodja testiranja pri ZPS.
14 »domačih mojstrov« na preizkušnji
Pri ZPS so na testu preizkusili 14 visokotlačnih čistilnikov z močjo od 1.300 do 2.100 vatov, različnih pretokov in z največjim tlakom od 70 do 125 barov. »Nobeden od preizkušenih čistilnikov ni bil sposoben ogreti vode sam, zato pa je bilo mogoče dovajati vodo, ogreto na temperaturo do 40 °C, včasih tudi do 60 °C, kar je koristno predvsem pri trdovratnejših madežih. Vendar pa npr. pri odstranjevanju mastnih madežev tudi topla voda ne bo dovolj učinkovita, zato si lahko pomagamo še s čistilom,« je poudaril Boštjan Okorn in dodal: »Pri preizkušenih modelih je bila tudi očitna razlika v glasnosti.«
Od odstranjevanja barve do pranja avta
Za potrebe testiranja so v akreditiranem laboratoriju najprej odstranili barvo s površine, nato pa so se lotili še čiščenja pločnika. Za primerjavo so na koncu oprali še avto. Preizkuse so opravljali z običajno in rotacijsko šobo. »Poleg tega, da je čiščenje z visokotlačnimi čistilci učinkovitejše in je tudi hitreje opravljeno, so pomembne tudi izkušnje, saj so bile razlike med posameznimi preizkuševalci v skupini nemalokrat precejšnje. Tudi izbira kota, pod katerim usmerjamo curek, veliko pripomore k hitrosti in kakovosti čiščenja, prav tako pa tudi razdalja med šobo in površino,« je še izpostavil Boštjan Okorn in dodal: »Glede na rezultate testa lahko rečemo, da nazivna moč, ki jo prodajalci radi poudarjajo, ne pove prav veliko, saj je primerjava med čistilniki z različno močjo pokazala, da je njihova učinkovitost precej podobna. Ne glede na kakovost čistilnika pa ne smemo pozabiti: najučinkovitejše je redno čiščenje in včasih je tudi povsem navadna goba dovolj dober čistilni pripomoček.«
Nasvet ZPS
eč informacij v Reviji VIP/maj 2012 in na www.zps.si
Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Visokotlacni-Cistilec-Vapo-Cistoca
Domov |
|
Powered By GeekLog |