|
Funkcija teh računalnikov je, da so čim bolj varčni pri porabi energije in da je čim več delov mogoče reciklirati. Pomembna pa je tudi življenjska doba računalnika, saj se je ta v zadnjih desetih letih zmanjšala – s šestih na dve leti.
V svetu računalništva je kot najbolj ekološko usmerjen gigant poznan Fujitsu Siemens Computers, ki je že leta 1993 na trg poslal prvi zeleni računalnik. Seveda pa nadaljujejo v tej smeri s celo paleto izbora zelenih računalnikov, od strežnikov pa do poslovnih osebnih računalnikov.
Že lansko leto so na trg poslali najmanjši, najtišji in energetsko najbolj varčen strežnik na svetu - Primergy TX120. Pohvalijo pa se lahko tudi z zelo varčnimi namiznimi računalniki Esprimo Proffesional PC. Le-ti so si prislužili certifikat Energy Star® 4.0, ki ga ob strogih pogojih EPA (Energy Protection Agency) izpolnjuje le 20% vseh namiznih računalnikov na svetu. Seveda pa so računalniki tihi in zanesljivi, odlikuje pa jih 80% izkoristek energije.
Tudi pri HP skrbijo za naše življenjsko okolje. Lani v začetku leta so na trg poslali računalnike HP Compaq dc5700, dc5750 in dc7700. Ti so narejeni tako, da lahko privarčujejo kar do 50% električne energije, zato lahko privarčujejo od 10 do 90 € na računalnik! Kmalu zatem so izdali še namizni računalnik HP rp5700.
Gre za prvi računalnik, ki je prejel zlato zvezdico ameriške naravovarstvene agencije EPEAT. Tudi ta računalnik se lahko pohvali z 80% izkoristkom energije in lahko tako v pisarnah zmanjšajo porabo energije za 15% odstotkov. Prav tako je izdelan iz 95% komponent, ki so primerne za ponovno izdelavo oziroma reciklažo. Na področju strežnikov so zelo varčni strežniki ProLiant s Xeon 5300 serijo procesorjev.
Za nameček pa so ti strežniki opremljeni z napredno napajalno tehnologijo, ki omogoča do kar 90% izkoristek energije. Z varovanjem okolja pa lahko začnete takoj ta trenutek. HP že ponuja storitev preko spleta, kjer naročite embalažo za vaše odpadne kartuše za HP LaserJet in InkJet tiskalnike. V drugih državah je mogoče vrniti tudi odpadne računalniške komponente, baterije in celo mobilne telefone. Pri nas tega še ni.
In kako je z zelenimi računalniki v Sloveniji? Na žalost ne zelo dobro. Čeprav je med podjetji nekaj zanimanja, ga pa zato ni med domačimi uporabniki. Je pa čutiti, da zanimanje počasi narašča. Podjetja se za takšne računalnike odločajo predvsem zaradi vzdrževanja in porabe energije. Zato je pomembno osveščanje ljudi. Pomembno je izpostaviti, da računalniki prav tako onesnažujejo naš planet.
Ste vedeli, da se za izdelavo običajnega računalnika porabi 240 kg fosilnih goriv, 22 kg običajno zelo strupenih kemikalij in 1500 kg vode? Tudi jaz ne. Zato bom v prihodnje vsekakor razmišljal o nakupu »zelenega« računalnika in tako vsaj malo pripomogel, da bo naš planet ostal »zeleni planet«. Upam, da tudi vi. Če vas mogoče skrbijo cene zeleno obarvanih računalnikov ste lahko brez skrbi. Računalniki se po cenah praktično ne razlikujejo od navadnih. In prav je tako!
Torej, zeleni računalniki, da ali ne? Odločitev ni težka. Dejstvo je, da je naš planet vedno bolj onesnažen, k temu pa seveda veliko pripomorejo računalniki po domovih, pa tudi po podjetjih. Četudi vam je varstvo narave in skrb za prihodnje rodove zadnja skrb v življenju, lahko razmislite o varčnejšemu računalniku, saj vam bo prihranil kar nekaj stroškov pri porabi energije, še posebej če imate podjetje z veliko računalniki. Če bi se z avtomobilom vsak dan vozili 8 ur in več, bi kupili avto na bencinski ali varčnejši dizelski pogon? Premislite.
Vir: slowwwenia.com
Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Varcna_Poraba_Energije_Zeleni_Racunalnik
Domov |
|
Powered By GeekLog |