V Sloveniji je običajna izpostavljenost ljudi zaradi elektromagnetnega sevanja (EMS) bistveno manjša od predpisanih mejnih vrednoti. V Sloveniji na področju EMS velja uredba iz leta 1996, ki temelji na priporočilih Mednarodne komisije za varstvo pred sevanji (ICNIRP). Raziskave kažejo, da izpostavljenost EMS pod določenimi vrednostmi nima negativnih vplivov na okolje in zdravje ljudi, je danes na novinarski konferenci v Ljubljani povedal minister za okolje in prostor Janez Podobnik.
Slovenija je sicer še dodatno zaščitila najbolj občutljiva območja, ki sodijo v tako imenovano I. območje (bivalno okolje, šole, vrtci, bolnišnice ...). Za to območje veljajo desetkrat strožje omejitve od priporočenih s smernicami ICNIRP.
Za izvajanje meritev je v Sloveniji trenutno pooblaščenih šest zavodov oz. inštitutov. Ministrstvo je v sodelovanju z Agencijo RS za okolje izdelalo podroben pregled virov elektromagnetnih sevanj, ki ga bodo prikazali v Interaktivnem naravovarstvenem atlasu Republike Slovenije. Ta naj bi bil po načrtih na spletu javno dostopen do konca leta, je še pojasnil Podobnik in dodal, da bi naj bili zbrani podatki pomoč pri odločanju v upravnih postopkih v zvezi s posegi v prostor.
Vodja inštituta za neionizirana sevanja Peter Gajšek pa je predstavil projekt merilne kampanje v slovenskih občinah, ki ga izvaja Forum o elektromagnetnih sevanjih. V tej kampanji forum brezplačno namesti merilno opremo na območje zainteresirane občine, rezultati pa nudijo občanom informacije o trajni obremenjenosti okolja z EMS zaradi baznih postaj mobilne telefonije ter drugih virov, kot so radijski in televizijski oddajniki, je pojasnil Gajšek.
Glede na rezultate kampanje sevalne obremenitve zaradi baznih postaj v povprečju ne presegajo pol odstotka zakonsko določene mejne vrednosti za I. območje varstva pred sevanji, sevalne obremenitve pa nimajo neposredne povezave z oddaljenostjo od bazne postaje. Gajšek je povedal še, da so sevalne obremenitve zaradi baznih postaj nižje od tistih zaradi mobilnega telefona ali drugih radiodifuznih oddajnikov.
Raziskave v svetu s sevanjem mobilnih telefonov in baznih postaj najpogosteje povezujejo raka na možganih in benigni tumor na slušnem živcu, vendar te raziskave zaenkrat niso dale enotnih rezultatov, ki bi dokazale dejansko tveganje. Pri ljudeh, ki živijo pod daljnovodi ali so izpostavljeni radarskim sevanjem pa v raziskavah iščejo predvsem povezavo z levkemijami, je pojasnila Metoda Dodič Fikfak iz inštituta za medicino dela, prometa in športa v Kliničnem centru Ljubljana.
Vir: www.umanotera.org
Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Umanotera-ZdravjeElektromagnetnoSevanje
Domov |
|
Powered By GeekLog |