Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Umanotera-PodnebjePodnebneSpremembe




Javna tribuna "Podnebne spremembe so tu - kaj lahko naredim?"

sobota, 27. maj 2006 @ 22:05 CEST

Uporabnik: Anonymous

Prejšnji ponedeljek je v Unionski dvorani v Ljubljani potekala javna tribuna o podnebnih spremembah v okviru pobude Slovenija znižuje CO2. Pripravili so jo Britansko veleposlaništvo, Ministrstvo za okolje in prostor ter British Council. Udeležilo se je je okoli 200 ljudi.

Govorci javne tribune so opisali procese, ki povzročajo segrevanje ozračja, poudarili nujnost blažitve posledic podnebnih sprememb in prilagajanja nanje ter izpostavili glavne vire ogljikovega dioksida, čigar izpusti največ prispevajo k nastanku tople grede.

Že v uvodnem nagovoru je minister za okolje in prostor Janez Podobnik poudaril, da so učinki podnebnih sprememb vidni in prepoznavni, tako, da se mora z njimi soočiti vsak posameznik. Častni gost tribune dr. Danilo Türk pa je med drugim poudaril tudi vlogo Združenih narodov v prizadevanjih za zmanjševanje emisij toplogrednih plinov.

Tanja Cegnar z Agencije RS za okolje je opozorila, da "hitro naraščanje koncentracije toplogrednih plinov sproža hitre spremembe, ki se odražajo v segrevanju ozračja, spremembah količine in pogostosti padavin, dvigu morske gladine, taljenju ledenikov in snega okoli polov ter v pogostosti in izrazitosti ekstremnih vremenskih in podnebnih dogodkov."

Dr. Lučka Kajfež Bogataj, podpredsednica Druge delovne skupine Medvladnega panela o podnebnih spremembah (IPCC), je navzoče pozvala: "Pravočasno se prilagodi. Spoznaj in zmanjšaj svojo ranljivost! Misli. Izobražuj se. Spregovori!" Poudarila je, da je potrebno govoriti o blaženju posledic in prilagajanje nastajajočim razmeram, saj se ogrevanju žal ne moremo več izogniti.

Dr. Sašo Medved s Fakultete za strojništvo je opisal primere dobrih praks rabe obnovljivih virov energije v Islandiji in Španiji ter predstavil prispevke posameznikov k energetski učinkovitosti. Dejal je, da se bosta morala v naslednjih desetih letih način oskrbe in ravnanje z energijo bistveno spremeniti, pri tem in pri "blaženju podnebnih sprememb pa sta država in posameznik enako odgovorna in enako pomembna".

Podobnega mnenja je bil tudi britanski veleposlanik Tim Simmons: "Jutrišnje podnebje je nedvomno najpomembnejši izziv, s katerim se danes sooča človeštvo. A ko govorimo o načinih, s katerimi lahko upočasnimo segrevanje ozračja in omilimo posledice podnebnih sprememb, se moramo najprej zavedeti, da bomo zastavljene cilje dosegli lahko le skupaj.… Posledice podnebnih sprememb so tako široke in daljnosežne, da moramo zelo jasno razdeliti naloge in odgovornosti vlade, podjetij in posameznikov."

Vir: www.umanotera.org

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Umanotera-PodnebjePodnebneSpremembe







Domov
Powered By GeekLog