Ko so leta 1985 odkrili ozonsko luknjo, se je svet zavezal k zmanjšanju uporabe ozonu nevarnih sestavin. V zadnjih letih se luknja res krči, a bolj zaradi toplega vremena kot pa človeških ukrepov. Seveda skrbi dejstvo, da govorimo o toplejšem vremenu nad Antarktiko, ki bi ga lahko pripisali tudi podnebnim spremembam.
Satelitske meritve so pokazale, da je ozonska luknja nad Antarktiko najmanjša od leta 1988, so sporočili znanstveniki pri ameriški vesoljski agenciji Nasa in administraciji za oceane in atmosfero Noaa. Letošnja luknja je bila za 1,6 milijona kilometrov manjša od luknje leta 2016.
Znanstveniki napovedujejo, da se bo ozonska luknja še krčila, a letošnje zmanjšanje je posledica predvsem vremenskih razmer in ne človeških ukrepov.
Luknja še vedno sicer ni majhna, saj je 2,5-krat večja kot ZDA, a se je precej zmanjšala, so ugotovili znanstveniki pri obeh agencijah.
''Ozonska luknja nad Antarktiko je še posebej šibka letos,'' je dejal Paul A. Newman iz Nasinega centra Goddard. A to je bilo glede na vreme pričakovano, je dodal.
Manjša luknja je bila posledica nestabilnega in toplega antarktičnega vorteksa, sistema z nizkim pritiskom v stratosferi, ki se vrti v smeri urinega kazalca nad to celino. Ta vorteks je zmanjšal oblikovanje polarnih stratosferskih oblakov v nižjih plasteh stratosfere. Oblikovanje in vztrajanje teh oblakov je prvi korak, ki vodi v reakcije klora in broma, ki uničujejo ozon.
Podoben vzorec so našli tudi na Arktiki, kjer je tanjšanje ozonskega plašča bistveno manjše.
Seveda skrbi dejstvo, da govorimo o toplejšem vremenu nad Antarktiko, ki bi ga morda lahko pripisali tudi podnebnim spremembam.
Tanjšanje ozona se dogaja pri nizkih temperaturah, zato je maksimum septembra ali oktobra, ko se končuje zima na južni polobli. Že lani so znanstveniki opazili zmanjšanje luknje glede na prejšnja leta. Čeprav so vremenski pogoji zmanjšali luknjo, je ta še vedno velika, ker so sestavine za uničevanje ozona, kot sta klor in brom, še vedno dovolj visoko, da vplivajo na ozon.
Luknjo so prvič opazili leta 1985, v prihodnjih letih bo vse manjša, ker se klorofluoroogljikovodikov (CFC) vse manj uporablja. Nekoč so ga uporabljali predvsem za hladilnike. Dokončno naj bi luknja izginila leta 2070. Ozonski plašč je nujen za preživetje, saj ščiti planet pred škodljivimi ultravijolični žarki. Poznamo pa tudi škodljiv ozon, ki pa se oblikuje pri reakciji sonca z onesnaženim zrakom.
Vir: 24ur.com |
Ozonska luknja se manjša zaradi toplega vremena
Prispeval/a: Aarhon dne sreda, 8. november 2017 @ 08:06 CET
Od kar so mediji skovali izraz 'ozonska luknja' so imeli znanstveniki vsako leto neznanske težave kje in kakšno 'luknjo' narisati za tisto leto, da jih ne bo potem kdo pocukal od kje so to dobili in da bodo mediji, ter politiki zadovoljni.
V zadnjem času, ko se histerija ozona in CO2 vse hitreje sesuva sama vase, so začeli risati vsako leto manjšo 'ozonsko luknjo' da bodo sčasoma lahko to neumnost čim bolj neboleče poslali v zgodovino - načeloma ko se bodo upokojili in pomrli še zadnji cepci, ki so na tem zidali svoje znanstvene kariere.
Za CFC so že pred leti ugotovili, da sploh ne uničujejo ozona, kot se je trdilo in da je njihov vpliv neznaten. Žal so medtem že prepovedali freon R22, ki je bil odličen - hladilniki so porabili manj energije in so bili s tem plinom skoraj nepokvarljivi in večni.
Danes uporabljamo druge freonske mešanice, ki so bistveno slabše. Koliko je zaradi tega na vsem svetu višja poraba elektrike ni za govoriti, ker bi komu glava počila. So pa ti 'sodobni' freoni zelo dragi in Du Pont dobro zasluži, ko jih prodaja po vsem svetu.