Teden kemijske varnosti je medresorski projekt, katerega glavni namen je ozaveščanje javnosti na področju kemijske varnosti, da bi se preprečili škodljivi učinki kemikalij na zdravje človeka in na okolje tekom njihovega življenjskega kroga, to je med proizvodnjo, skladiščenjem, prevozom in uporabo kemikalij ter odstranjevanjem odpadkov. To je tudi eden izmed ciljev nove Mednarodne strategije ravnanja s kemikalijami (SAICM), ki je bila sprejeta v Dubaju na srečanju od 4. do 6. februarja 2006 in jo je podpisala tudi Slovenija. Povečevanje ozaveščenosti in izboljšanje komunikacije na področju kemijske varnosti je tudi eden izmed splošnih ciljev Nacionalnega programa za kemijsko varnost.
Celotno dogajanje bo "zgoščeno" okrog 29. maja, ki je razglašen za slovenski dan kemijske varnosti. Na ta dan je bil leta 1999 uveljavljen prvi slovenski zakon o kemikalijah.
Teden kemijske varnosti predstavlja novost na tem področju, saj v Sloveniji takšen projekt poteka letos prvič, po podatkih Ministrstva za zdravje/Urada RS za kemikalije pa tudi v svetu še ni bilo takšnega primera ozaveščanja javnosti o škodljivih vplivih kemikalij na zdravje človeka in na okolje. V kolikor bodo izkušnje in učinki tega projekta pozitivni, bi to lahko pomenilo vzpodbudo za druge države, da izvedejo podobne akcije.
Organizacija Tedna kemijske varnosti predstavlja obliko komunikacije z in med deležniki ter z javnostjo o tveganjih, ki jih povzročajo kemikalije (t.im. "Risk Communication"), kar se označuje kot 3. steber kemijske varnosti, ki pa še ni dovolj razvit. Dobro razvit in učinkovit sistem obveščanja in informiranja lahko odločilno prispeva k učinkovitosti nove zakonodaje in drugih ukrepov na področju kemijske varnosti iz 1. ("Risk Assessment" - ocenjevanje tveganja) in 2. ("Risk Management" - upravljanje tveganja) stebra.
Pobuda za organiziranje tedna kemijske varnosti je bila podana v okviru vladne Medresorske komisije za kemijsko varnost, kjer v koordinaciji Urada RS za kemikalije teče obsežen medresorski projekt Phare Twinning "Nadaljnji razvoj kemijske varnosti", ki ga financira Evropska komisija.
Teden kemijske varnosti je še posebej pomemben, ker v EU in njenih članicah prihaja do velikih sprememb v strategiji/politiki ravnanja s kemikalijami:
• nove evropske strategije za kemikalije (REACH - sistem registracije, evaluacije in avtorizacije kemikalij), ki uvaja nov pristop k sistemu nadzora nad proizvodnjo, prometom in uporabo kemikalij in proizvodov, ki vsebujejo nevarne kemijske snovi;
• novega svetovno poenotenega sistema razvrščanja in označevanja kemikalij (GHS) ter
• Mednarodne strategije ravnanja s kemikalijami (SAICM - politično zavezujoč dokument, ki obsega tri ključne elemente: visoko politično deklaracijo, splošno politično strategijo in svetovni akcijski načrt). Vse te spremembe v zakonodaji naj bi po uvedbi v prakso pospešile in izboljšale varovanje zdravja in okolja pred kemikalijami.
Urad RS za kemikalije
Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/TedenKemijaVarnost
Domov |
|
Powered By GeekLog |