Danes si življenje brez dostopa do svetovnega spleta že težko predstavljamo, saj ga že na vsakem koraku uporabljamo tako za opravljanje dela kot za preživljanje prostega časa in zabavo. Le malo od nas pa se zaveda, da je internet tokove naših življenj začel spreminjati že pred 30 leti.
Daljnega leta 1989 sta namreč Tim Berners-Lee in Robert Cailliau v Evropskem središču za jedrske raziskave CERN razvila sistem ENQUIRE, ki se je sicer precej razlikoval od spleta, kot ga poznamo danes, je pa vseboval mnogo istih osrednjih zamisli, kot jih srečamo pri spletu. Pri snovanju spleta je vodila predvsem misel, da bi poenostavil dostop do knjižničnih informacij, ki so gostovale na različnih strežnikih v raziskovalnem središču CERN.
Prva klasična spletna stran je luč sveta ugledala 20. decembra leta 1990 na delovni postaji NeXT, že leto kasneje pa sta zaživela še tako prvi spletni brskalnik, ki je bil hkrati urejevalnik spletnih strani kot spletni strežnik. Svetovni splet se je sprva razvijal zelo polčasi, v zadnjih nekaj letih pa doživlja razcvet, saj ga lahko uporabljamo že na vsakem koraku. Danes brez svetovnega spleta si mnogi življenja sploh ne več predstavljajo, čeprav ta še vedno ni dostopen vsem Zemljanom.
Kakšno pa bi bilo naše življenje danes, če Tim Berners-Lee ne bi dokončal projekta postavitve prve spletne strani? Odgovor na to vprašanje so že pred časom poskušali poiskati zanesenjaki organizacije Founders Forum, ki so pripravili nadvse zanimivi videoposnetek.
V njem namreč nastopajo vsi pomembnejši ustvarjalci na internetu, kot so ustanovitelji spletnih portalov Huffington Post, LinkedIn, Napster in AOL ter celo igre Candy Crush. Videoposnetek pogleda na svet brez interneta si lahko ogledate na spodnjem videoposnetku. Prepričani smo, da boste nad njih navdušeni.
Vir: www.racunalniske-novice.com
Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Svetovni-Splet-Google-Zivljenje-Druzba
Domov |
|
Powered By GeekLog |