NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

četrtek 16-jan
  • LIVE Webinar: Osnove rastlinskega prehranjevanja z nutricionistom

  • petek 17-jan
  • Slaščičarski tečaj: BICova sladka akademija

  • ponedeljek 20-jan
  • Zima, zima bela / Prodajna razstava slovenskih ilustratork in ilustratorjev

  • torek 21-jan
  • Ustvarjalnice z Galerijo C.C.U.: Amuleti CeCeUji

  • sreda 22-jan
  • Peter Piek (GER) x John Roemer (USA) v Vetrinjcu

  • sobota 25-jan
  • NY MET Opera: Aida

  • ponedeljek 27-jan
  • Osnovno usposabljanje za mediatorje v Ljubljani in Online

  • torek 28-jan
  • Sekstet filharmonične Camerate Berlin

  • sreda 29-jan
  • Sejmi okusov

  • četrtek 06-feb
  • Kizz Kiss festival

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Pet mitov o sreči   
    četrtek, 20. december 2012 @ 10:33 CET
    Uporabnik: Sonce

    Pet mitov o sreči

    Kaj lahko sami naredimo za svojo srečo
    Franjo Trojnar

    Knjiga je sodoben priročnik za uporabno duhovnost, ki na prijazen in vsakomur razumljiv način podaja orodja in pokaže pot za grajenje lastne sreče. Ustvarjeni miti so obravnavani kot »okamenele  navade« in zablode, ki nas peljejo stran od sreče in jih imenujemo slabe navade. Razblinjeni miti so smernice, kaj lahko sami naredimo za svojo srečo in te imenujemo dobre navade.

    Knjiga je zasnovana kot priročnik iz prakse za prakso, ki vas načrtno in na naraven način popelje na srečno pot. Pet mitov o sreči ni posnemanje vzhodnjaških meditativnih tehnik, kako biti srečen brez vzroka, ali zahodnih in ameriških vrednot ter načina življenja. Priročnik je življenjsko delo Franja Trojnarja, ki ga živi in s katerim osrečuje ljudi, ki si resnično želijo biti srečni tu in sedaj.

    Kaj je sreča? Odgovorov je toliko kot je ljudi. Za nekoga je to topel dom, partner, služba, duhovna rast, zdravje, sanjske počitnice, dobra hrana… Skozi svoje delo s strankami sem ugotovil, da se vse prevečkrat napačno lotevajo ustvarjanja svoje sreče. Namesto, da bi dali na prvo mesto pomembne vrednote, kot so: sreča, prevzem odgovornosti za svoje življenje, čutenje, lepoto, kreativno delo in druženje, delajo prav obratno in pričakujejo, da jim bo to prineslo srečo. Ne, šele ko postavijo srečo na prvo mesto, jo lahko tudi ustvarijo, kajti sreča je cilj vseh ciljev, ne glede s čem se ukvarjajo.

    Ljudski pregovor pravi: Naredi hišo, vzgoji otroka in napiši knjigo. Čeprav je ta pregovor nastal pred mnogo leti in je prisoten v različnih kulturah, četudi nekoliko drugače oblikovan, je bistvo sporočila še danes enako. Če želimo biti zares srečni, je najbolje, da upoštevamo vsa tri področja našega življenja. Osebna sreča je na splošno odvisna od treh, le na videz ločenih delov, ki jim danes popularno pravimo; kariera, družina in druženje ter duhovna rast.

    Veste, kaj je najpogostejše vprašanje po končani duhovni delavnici? Si kaj čutil? In kaj je najpogostejše vprašanje v šolah in fakultetah? Si kaj razumel? Pri prvem gre za razvoj čustev in pri drugem za razvoj razuma. Seveda potrebujemo razvoj obojega in najbolje je, kadar delujeta v harmoniji. Težava nastopi, ko razum zasede prestol in ne dovoli čustvom, da jih prosto izražamo. To imenujemo bolan ego in to je največja ovira za srečno življenje.

    Zagotovo ne boste ustvarili svoje sreče, če sta vaši največji vrednoti in najpomembnejša motiva v fizičnem svetu denar in v duhovnem svetu bežanje v lepe energije. Eno in drugo je, poenostavljeno povedano, drogiranje in beg od stvarnosti.

    Predstavitev pet mitov o sreči

    Prvi mit se nanaša na trditev: kritičen razum nas bo osrečil. Ni res. Razvoj čustev je pot do sreče. Sreča je  v srcu in ne v razumu.
    Kako prebuditi in ozavestiti svoje občutke. Pristna čustva v naši družbi niso zaželena. Biti moramo socializirani in poznati norme obnašanja. Edino v filmih in gledališčih še lahko vidimo in čutimo čustva. Tam je to dovoljeno in zaželeno. Kot majhni otroci lahko izražamo čustva, brž ko zapustimo zgodnje otroštvo, pa se moramo obnašati kot lepo vzgojeni, kar pomeni filtrirati čustva in kazati navzven samo tisto, kar se spodobi. Začnemo igrati in s tem nadaljujemo vse življenje. Oddaljimo se od pristnosti svojega zdravega jedra. Zadušena čustva samo čakajo na ugoden trenutek, da izbruhnejo v vsej svoji silovitosti, in to se običajno zgodi, ko naš kontrolor obnašanja utihne ali ga sami utišamo z najrazličnejšimi drogami.

    Ne glede na to, s katero vrsto duhovnega razvoja se ukvarjamo, slej ko prej bomo naleteli na potlačena ali zanikana čustva. Tudi ni pomembno, v katerih duhovnih delavnicah bomo sodelovali, v nas se bodo začela prebujati potlačena čustva. Prav tako ni važno, h kateremu terapevtu se bomo podali, tudi on nam bo prebudil čustva. Zakaj se prebujanja svojih čutenj in čustev ne bi lotili sami? Pričujoč priročnik bo vam bo pri tem v veliko pomoč.

    Drugi mit trdi, da  srečo najdemo v novih tehnologijah in tehniki. Ne drži. Sreča je v videnju lepih stvari in uživanju življenja. 
    Današnja vse večja gospodarska in moralna kriza nas prej vodita v nesrečo kot srečo. Le videnje in doživljanje lepote nas bo osrečilo. Res je, da nam nove tehnologije in tehnični aparati olajšajo življenje ter zagotavljajo večjo možnost izbire in več prostega časa. Ne morejo pa nas osrečiti, ker je sreča radost in lepota življenja. Le če najdemo in vidimo lepoto v sebi in v naravi, si ustvarimo srečno življenje. Pravo lepoto pa bomo videli šele takrat, ko bomo spremenili prehranjevalne navade naše duše. Dokler se bo naše bolečinsko jedro hranilo z jezo, strahom, prisilo in vojnami, bomo imeli zastrt pogled do lepote. Ko pa se začnemo hraniti z lepimi energijami in vibracijami kot so ljubezen in sočutje, ki spodbujajo kreativnost in veselje do življenja, se nam na široko odpre pot do lepote, ki je osnova za grajenje sreče.

    Tretji mit
    se glasi: srečen bi bil, če bi živel v nekem drugem času,  imel drugo službo, ženo, otroke, živel v drugi državi. Ni res. Le tu in sedaj smo lahko srečni.
    Prava sreča je vedno bila in bo tu in sedaj, saj ne moremo uživati v preteklosti in prihodnosti. Uživamo lahko le v sedanjih okoliščinah, v prostoru in času ter s tem, kar že imamo. Koliko materialnih sredstev pa potrebujemo, da sprejmemo sebe takšnega, kot smo, ali gremo v naravo občudovat njene lepote, rože, travnike, drevesa, jezera. Vse to je čudež narave in uživajmo v njem.

    Četrti mit
    pravi: duhovni asketi in tisti, ki jim ni treba delati, so srečni ljudje. Ni res. Duhovni atleti s svojo aktivnostjo in globljim smislom življenja osrečujejo sebe in druge.
    Naš kulturni prostor in čas zahtevata prej duhovnega atleta kot duhovnega asketa. Osnova za razvoj naših sposobnosti in talentov je v aktivnosti, če nismo aktivni jih ne razvijemo. V tem poglavju je predstavljen pomen aktivnosti pri delu, športu, na potovanjih ali pri slovenskem priljubljenem nacionalnem športu hoji v hribe. Si lahko zamislite srečno življenje brez naštetih področij aktivnega udejstvovanja? Nikoli in nikdar. Aktivnost na fizičnem in duhovnem področju nam zagotavlja zdrav stik z realnostjo, v kateri živimo. Zdravo telo in zdrav duh je najboljša osnova za grajenje srečnega življenja.

    Peti mit je mit o romantični ljubezniČakam princa na belem konju ali  princeso iz sanj,  ki me bo osrečila.  Ni res. Ves vrste druženja, partnerstvo in otroci so naša največja sreča.
    Najbrž je to najbolj razširjena zabloda v naši kulturi, ki mnogim prepreči, da se podajo v družinsko življenje. Prevečkrat so usmerjeni v iskanje princa na belem konju ali princese iz sanj. Treba bi se bilo vprašati, s čim lahko jaz osrečim druge, in ne čakati, da bo nekdo drug osrečil mene. V tem poglavju je predstavljen razvoj partnerskih odnosov od prazgodovine do danes. Vse se je začelo z življenjem v skupinah in nadaljevalo z navadnim partnerstvom. Vsi vemo, da je današnje klasično partnerstvo v veliki krizi. Vse več moških in žensk, ki delajo na sebi in duhovni rasti, se odloči za samsko življenje. Predstavitev partnerstva zaključujem z eno od možnih oblik preživetja partnerskih odnosov, to je duhovno partnerstvo. Velika možnost je, da bo to za vas najzanimivejši del knjige.

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Več od avtorja Sonce
  • Več s področja * Ekskluzivno in intervjuji

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/Sreca-Pet-Mitov-Knjiga-Franjo-Trojnar

    No trackback comments for this entry.

    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2025 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,73 seconds