Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Spletna-Cenzura-Slovenija-Podpis-Kodeks




Slovenija stopila na pot spletne cenzure

ponedeljek, 20. december 2010 @ 22:32 CET

Uporabnik: Sonce

Na spletni strani enaa.com pišejo, da se Slovenija vrača v čase ne-svobodnega govora. Šest spletnih medijskih portalov (rtvslo.si, Delo.si, Dnevnik.si, Siol.net, Žurnal24.si in Vecer.si) je podpisalo kodeks regulacije sovražnega govora na slovenskih spletnih straneh. Ta med drugim določa, da podpisniki ne smejo omogočati anonimnega izražanja mnenj ter da morajo upravitelji spletnih portalov zagotoviti dosledno moderiranje uporabniških vsebin.

Uvesti morajo tudi enoten obrazec za oddajo komentarjev, ki mora vsebovati besedilo "Opozorilo: Po 297. členu Kazenskega zakonika KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti". S klikom na določilo se mora odpreti podstran, na kateri je citiran celoten 297. člen KZ-1. Obrazec za vnos komentarja mora vsebovati tudi gumb za prijavo sovražnega govora organizaciji Spletno oko.

Prav tako so se podpisniki kodeksa zavezali tudi, da bodo kršiteljem onemogočili nadaljnje objavljanje komentarjev. A to še ni vse. Čeprav kodeks tega ne zahteva, v Spletnem očesu upraviteljem spletnih portalov priporočajo moderiranje komentarjev preden se ti pojavijo na spletni strani. "Zagotovo bi priporočala moderiranje komentarjev, preden se objavijo. Če bi se vsak komentar pred objavo pregledal, bi bilo definitivno sovražnega govora bistveno manj," je za siol.net dejala Lija Mihelič iz Spletnega očesa.

Sovražni govor je seveda potrebno preganjati. Toda svoboda govora je preveč dragocena dobrina, da bi odločanje o njej prepustili komurkoli drugemu kot sodni veji oblasti. V nasprotnem primeru se lahko hitro vrnemo v čase enoumja. Čase, ko je bila dovoljena javna razprava le o eni in edini Resnici.

In na koncu je še tehnološki vidik. Učinkovitega načina za preprečitev objavljanja spornih komentarjev ni. Blokada uporabniškega imena ali celo IP naslova? Seveda, in potem je Svizec odprl nov e-poštni predal ter zagnal Tor.

V uredništvu DNE Tehno k omenjenemu kodeksu ne bomo pristopili. Menimo namreč, da je slab in škodljiv tako za svobodo govora, kot za razvoj spleta in novih tehnologij, še pišejo pri enaa.com.

Aljaž Marn

Kodeks regulacije sovražnega govora na slovenskih spletnih straneh lahko preberete tukaj.

Vir: dne.enaa.com/

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Spletna-Cenzura-Slovenija-Podpis-Kodeks







Domov
Powered By GeekLog