Izdaja okoljevarstvenega dovoljenja Solkanska Industrija Apna
nedelja, 29. julij 2012 @ 22:31 CEST
Uporabnik: Sonce
IZJAVA ZA JAVNOST
Alpe Adria Green je oddal 26.07.2012 vlogo na Agencijo Republike Slovenije za Okolje v kateri se prijavlja, kot stranski udeleženec v postopku izdaje okoljevarstvenega dovoljenja v primeru Solkanske Industrije Apna, d.o.o.
Solkan je predvsem na gornjem in spodnjem delu prekomerno obremenjen z negativnimi imisijskimi vplivi na okolje. K temu prispeva promet in industrijske dejavnosti, ki zaradi svojega značaja ne spadajo v ali na rob naselja.
Na gornjem koncu so to predvsem obrati SIA na Skalniški cesti, kamnolom, ki predstavlja sestavni del proizvodnega procesa SIA in Betonarna, na spodnjem koncu pa hidrarna SIA in livarna LIGO, katero delovanje je bilo že v preteklosti, zaradi prekoračitev zaradi večkrat preseženih koncentracij vseh prašnih delcev, vprašljivo.
V Solkanu se, že desetletja borijo za izboljšanje svojega bivalnega okolja, ki pa se kljub nekaterim pozitivnim premikom še vedno poslabšuje zaradi večanja prometa in večanja proizvodnje v naštetih industrijskih obratih. Priča smo kumulatiivnemu vplivu zaradi SIA. Solkan izgublja prebivalce, posebno mladino, zaradi škodljivih vplivov industrije, tudi apna, torej SIA
V Solkanu so prav zaradi nevzdržnega stanja in konfliktov med kamnolomom in apnarno na gornjem koncu Solkana (razdalja med robom industrijskega kompleksa in naseljem je manj kot 300 m) na Mestni občini Nova Gorica in pri lastniku teh obratov Salonitu Anhovo dosegla, da je Mestni svet MONG 12. julija 2007 sprejel sklep o začetku priprave občinskega podrobnega prostorskega načrta (OPPN) za Kamnolom SIA v Solkanu, Salonit pa je naročil potrebno dokumentacijo. Z OPPN naj bi se vsi objekti (tudi hidrarna, ki je sedaj na južnem koncu naselja) v sodelovanju z občani umestili v prostor tako, da bi bili negativni vplivi (tudi vizualni) čim manjši in za tam živeče prebivalce še sprejemljivi. Za boljše obveščanje in sprotno iskanje odgovorov na probleme umeščanja v prostor je bila s strani MONG imenovana posebna strokovna skupina, v kateri je imela svoje predstavnike tudi KS Solkan. V AAG nam ni znano, zakaj še po petih letih OPPN ni pripravljen in sprejet. Zadnji kontakt je ta skupina s predstavniki investitorja imela oktobra leta 2011, ko ji je bil predstavljen delovni osnutek OPPN, h kateremu smo podali preko svojih članov nekaj bistvenih pripomb:
Na lokacijo in višino peči, ki bi po našem prepričanju morala biti postavljena globlje v kamnolom in vsaj deloma vkopana, da ne bi štrlela kot nesprejemljiv tujek nad Solkanom in predstavljala stalno grožnjo za hrup in prah ( ki med drugimi negativnimi posledicami na zdravje prebivalcev in okolje uničuje tudi lak na avtomobilih in onemogoča tamkaj živečim prebivalcem pridelavo nekaterih povrtnin na tem območju),
nismo se strinjali z izborom goriva (biomasa), predvsem zaradi tega, ker je bilo predvidena tudi predelava in priprava biomase, ( pri pripravi se ustvarja prah in smrad, ki vpliva na zdravje in počutje prebivalcev) locirana na robu platoja nad naseljem,
od vsega začetka je bilo dogovorjeno, da se na robu platoja proti naselju zgradi višja zemeljska bariera, katera bi preprečevala hrup, raznos prahu ter zmanjšal smrad. Ta ukrep bi bistveno vplival zdravje in počutje tamkaj živečih prebivalcev vendar pa tega dogovora ta osnutek OPPN ne vsebuje.
Naši člani so, kot tamkaj živeči prebivalci, podali veliko pripomb na strokovna gradiva v tej zadevi, vendar jih vložnik odnosno predlagatelj za izdajo OVD, pri pripravi le tega ni upošteval.
Ob tem poudarjamo, da bi izdaja okoljevarstveno dovoljenje imela zaradi imisijskih obremenitev in drugih vplivov negativne posledice tako na okolje kot na zdravje tamkaj živečih prebivalcev in bi tudi poslabšalo bivalno okolje v Solkanu, saj ta obrat tudi lokacijsko ni pravilno umeščen v prostor.
Glede na povedano menimo, da je naša zahteva, ki smo jo oddali na ARSO, po aktivnem sodelovanju AAG, kot stranskega udeleženca v postopku izdaje OVD utemeljena.