Svetovni splet že kar nekaj časa predstavlja eno ključnih dobrin našega vsakdanjika, saj si življenja brez njega sploh več ne predstavljamo. Vse je namreč dostopno prek spleta, ta pa je z nami prisoten tako doma, kot tudi na delu in na poti. Zelo pomembna, poleg dostopnosti, pa je seveda tudi hitrost povezave.
Si sploh še predstavljate, da se vam video na Youtubu ne bi naložil v sekundi ali dveh, kaj šele pri kliku na povezavo do določene spletne strani, kot je na primer družbeno omrežje Facebook ali spletni iskalnik Google?
Ker brez hitrega interneta danes preprosto ne gre več, je Agencija za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije nedavno sprejela odločitev, da med storitve, ki sodijo v univerzalno storitev, uvrsti tudi širokopasovni dostop do interneta. Vključitev širokopasovnega dostopa v univerzalno storitev je pomembna za odpravo digitalne izključenosti podjetij in prebivalcev na področjih s slabše razvito komunikacijsko infrastrukturo, saj bo tako zagotovljena možnost uporabe naprednih e-storitev vsem končnim uporabnikom v Sloveniji.
Univerzalna storitev predstavlja najmanjši nabor telekomunikacijskih storitev, dostopnih vsem končnim uporabnikom v Sloveniji, pri čemer mora biti cena storitev dostopna in enaka na celotnem ozemlju Slovenije.
Prenosna hitrost bo 4 megabite na sekundo k uporabniku in 512 kilobitov na sekudno od uporabnika, kar omogoča uporabo modernih storitev. Med njimi najdemo e-storitve javne uprave in druge e-storitve (tako za prebivalstvo kot za podjetja), delo na domu, izobraževanje na daljavo, elektronsko pošto, e-bančništvo, nakupovanje prek interneta, iskanje informacij (npr. novice, iskanje zaposlitve in podobno), videokonference, osnovna vključenost v družbene medije (npr. LinkedIn, Facebook in druga) in podobno. S tem bo dejansko zagotovljena tudi univerzalna dostopnost prihodnjih naprednih storitev, kot so na primer e-volitve, nove storitve e-zdravje in podobno.
Za implementacijo sprememb je agencija dopolnila tri splošne akte, in sicer Splošni akt o prenosni hitrosti, primerni za funkcionalen dostop do interneta, Splošni akt o kakovosti univerzalne storitve in Splošni akt o načinu izračuna neto stroškov izvajanja univerzalne storitve.
Posodobitev splošnih aktov predstavlja zaokrožen sveženj, s katerim je končnemu uporabniku poleg prenosne hitrosti zagotovljena tudi enaka kvaliteta storitev, kot je dostopna na trgu pod komercialnimi pogoji, izvajalcu univerzalne storitve pa omogoča enostavnejše zaprosilo za nadomestilo neto stroškov. Spremembe bodo začele veljati 60 dni po objavi splošnih aktov v Uradnem listu Republike Slovenije.
Dopolnjeni splošni akti so dostopni na povezavi http://bit.ly/2Hx5ccx.
Vir: www.racunalniske-novice.com |