|
Oporni skelet civilizacije
Na prvi pogled se zdi, da je strah oporni skelet civilizacije. Na vseh ravneh človekovega delovanja je namreč vgrajen v družbene mehanizme in institucije, ki podpirajo družbo. Strah namreč sili v aktivnost. Zaradi strahu človeštvo izgublja ogromno energije in opravlja naloge, ki so popolnoma nepotrebne. Razvite družbe so postale hiperaktivne, to pa jim še malo ni v korist. Ljudje, ki so prepojeni s strahom, nimajo časa za nič drugega.
Strah usmeri pozornost širše družbe v zaželeno smer, poenoti njihov interes in jih aktivira za doseganje skupnih ciljev. Zato je pomembno najti sovražnika, pa čeprav izmišljenega. Države se iz strahu pred različnimi nevarnostmi, povezanimi z zunanjo ali notranjo grožnjo, zavarujejo z različnimi mehanizmi.
Velik del družbenih aktivnosti je namenjen zagotavljanju varnosti, ki na videz strah zmanjšuje, v resnici pa povečuje. Večja varnost ene skupine namreč pomeni večjo nevarnost in strah druge. Za varnost in spoštovanje reda ter zaščito družbene ureditve država poskrbi s celo vrsto institucij – s policijo, vojsko, sistemom sodstva in represije. Te izvajajo varovanje določenih interesov. Vojaška industrija, vojska in policija, ki goltajo ogromna sredstva, in v katerih si služi kruh velik del aktivnega prebivalstva, obstajajo zato, da vcepljajo strah.
Določene institucije družbe živijo neposredno od strahu članov: religije vcepljajo vernikom strah pred Bogom in kujejo dobičke iz strahu pred kršitvijo pravil, ki so jih postavile same in razglasile za »božje«. Zavarovalnice kujejo dobičke na račun strahu državljanov pred uničenjem ali izgubo premoženja ali življenja. Banke kujejo dobičke iz strahu pred izgubo denarja oziroma zmanjševanjem njegove vrednosti zaradi različnih finančnih in drugih pojavov. Šole vcepljajo strah pred izvirnim razmišljanjem in neprilagojenim vedenjem …
SE NADALJUJE
Zoran Železnikar
Vir:
http://www.prisluhni.si
Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Skelet-Civilizacija-Strah
Domov |
|
Powered By GeekLog |