Temperature na Arktiki so dosegle zgodovinski maksimum, saj so bile v začetku septembra za 5 stopinj Celzija nad dolgoletnim povprečjem. Ameriška Nacionalna uprava za oceane in ozračje (NOAA) opozarja, da prav nadaljnje segrevanje Arktike bolj kot drugod kaže na dramatične učinke podnebnih sprememb.
NOAA ugotavlja, da je bilo lansko leto najtoplejše, odkar se je v sredini 60. let prejšnjega stoletja začelo segrevanje Arktike. Skrb vzbuja je tudi podatek o taljenju ledu na Grenlandiji, ki poteka bistveno hitreje kot lani, zaradi česar je NOAA stopnjo opozorila z rumene dvignil na rdeče.
"Spremembe na Arktiki kažejo na dominoučinek več vzrokov jasneje kot na drugih območjih," so zapisali avtorji poročila. Arktika je občutljiv sistem, ki pogosto odraža spremembe na razmeroma hitre in dramatične načine.
Izguba morskega ledu vodi k nadaljnjemu segrevanju oceanov, kar vključno z dvigom temperatur vpliva na življenja v morju in na kopnem.
Vir: rtvslo.si
|
Arktika še nikoli ni bila toplejša
Prispeval/a: Čar Črne dne petek, 24. oktober 2008 @ 13:29 CEST
1) da se en kilogram vode segreje za eno stopinjo je potrebno 4,18kJoulov.
2) Da se stopi en kilogram ledu pa 334kJoulov. Led se pri tem ne segreje!!!!
Če preračunamo, da se ves led stopi, je le to enako, kot bi se enaka količina vode segrela za 80 stopinj celzija.
Če preračunamo, da se je led stopil v 10ih letih!!! Pomeni to, da se bo enaka količina vode v nadaljnih 10ih letih (20m višina vode po celi površini zemlje, ki se pojavi ob talitvi vode) segrela na 80 stopinj celzija.
Ko se bo enkrat ves led stopil bo hitro konec.
Ljubeče in prijazno