RISANJE MANDAL
Motiv mandale je star toliko kot človeštvo. Sestavljajo jo različni znaki, simboli, figure in liki. Mandala je sanskrtska beseda za krog, red, strukturo osrediščenje in popolnost. Pomeni tudi enost, povezanost, neskončnost. Tudi v vsakodnevnem življenju je krog simbol povezanosti, nerazdružljivosti in solidarnosti (denimo družinski krog, krog znancev in prijateljev, olimpijski krogi…)
Vesolje je sestavljeno iz geometrije in vibracij, zato mandalo srečamo v vseh religijah in kulturah po svetu. Vse življenje, tako minerali, rastline, živali in ljudje nosijo v sebi enako seme, ki izhaja iz istega izvora. To seme lahko prikličemo v zavest na ta način, da se ukvarjamo s posebnim načinom risanja, ki vsebuje ključ, s katerim lahko oživimo speče znanje iz globin naših celic.
Risanje in barvanje mandal nas pomirja in dviga našo zavest. V mandali je poudarjena sredina, ki predstavlja ljubezen, resnico, harmonijo in mir. Že od praveka je bila glavni simbol za koncentracijo, meditacijo, osebnostni zrelostni proces, zaščito in zdravljenje.
Mandale v naravi
Začel jih je risati v obdobju, ko je preživljal osebno krizo. »Šele ko sem začel risati mandale, sem videl, da vse poti, po katerih hodim in vsi koraki, ki se jih lotevam, vodijo nazaj k isti točki, namreč k sredini. Mandala je pot k sredini, individuaciji…Vedel sem, da sem z odkritjem, da je mandala izraz selfa, dosegel tisto, kar je bilo zame najvišji cilj.« Dobro se je zavedal tega, da ljudje potrebujemo simbole. Primitivne, tradicionalne družbe, ki s simbolnimi obredi ohranjajo stik s svetim, ne poznajo psihiatrov.
Ker je s tem delom z lahkoto vzpostavil notranji mir, harmonijo in pomirjenost s samim seboj je naučil risanja mandal tudi svoje paciente. Opazil je, da se jim je povečala koncentracij, lažje so napredovali v osebnostnem razvoju in pri samo ozdravitvi. Vztrajno barvanje in opazovanje mandale se je pokazalo kot dobra terapija, zato jo danes rišejo številni ljudje kot osnovni pripomoček za umirjanje in zmanjšanje stresa. Mandala je v vseh obdobjih predstavljala vir duhovne moči, s katero pa ni povezano samo duhovno, ampak tudi telesno zdravje.
Osnovni motiv mandal je slutnja središča osebnosti, nekakšne osrednje točke v psihi, s katero je vse povezano, s katero je vse urejeno in ki je samo po sebi izvor energije. Energija središčne točke se izraža v skoraj neobvladljivem gonu postati to, kar si, kot vsak organizem teži k temu, da privzame obliko, ki je značilna za njegovo naravo, ne glede na okoliščine. Tega središča ne čutimo ali razumemo kot ego, temveč kot self. Ta vsebuje zavest, osebno nezavedno in nedefinirano veliko območje kolektivnega nezavednega, katerega arhetipi so skupni vsemu človeštvu.
Mandalo imenujemo tudi »govorica tišine« in »govorica svetlobe«. Je naravni feng šui - oddaja namreč zelo močno svetlobo, zato je priporočljivo, da jo obesimo v stanovanju ali pisarni. Otroci, ki jo imajo v sobi, so bolj mirni in se lažje zberejo.
Na zahodu je postala mandala priljubljen pripomoček za meditacijo in zmanjševanje stresa. S kreativnim risanjem mandal si lahko načrpamo novih moči obenem pa občutimo novo veselje, radost, sproščenost, mir, zadovoljstvo, harmonijo in izpolnitev. Zaradi svoje izredne moči so mandale večne.
Brezplačno uvodno predavanje o mandalah, z barvnimi posnetki bo:
na OŠ Milan Šuštaršič, Štembalova ul. 2A, Ljubljana - Bežigrad (za AMZS),
* v ponedeljek, dne 14.09. ob 17.00 uri in
* sredo, dne 16.09. ob 17.00 uri.
Na OŠ Rihard Jakopič, Derčeva 1, Ljubljana - Šiška (za občino Šiška),
* v petek, dne 18.09. ob 17.00 uri
Sledi tečaj risanja mandal.
http://www.mandala.si
Email: irenajarc7@hotmail.com
GSM 031 670 392
Predavateljica Irena Jarc, prof. pedagogike. Risanje mandal vrsto let uporablja pri delu z učenci in odraslimi.
Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Risanje-Mandal-Mandala
Domov |
|
Powered By GeekLog |