Čeprav je o tem, da materializem ne prinaša sreče, napisanega že veliko, se vse razprave in raziskave o tej temi nanašajo na odrasle. Zadnja raziskava pa se je osredotočila na proučevanje otrok.
Rezultati so pokazali, da otrokovo samospoštovanje zmanjšuje njihovo stremljenje po občutku varnosti v materialnih stvareh.
Lan Nguyen Chaplin in Deborah Roedder John sta v svojem delu, objavljenem decembra 2007, zapisala ugotovitev, da otroci med 8. in 13. letom starosti nekoliko izgubijo občutek svoje vrednosti in njihovo samospoštovanje upade, to pa predvsem zaradi fizičnih sprememb, ki se začnejo v tem času.
Da bi se počutili boljše, se v tem času začnejo obračati k materialnim dobrinam. A, presenetljivo, nekje ob koncu srednje šole, med 16. in 18. letom starosti, njihova potreba po potrošniških dobrinah spet upade.
Chaplin in John zato sklepata, da lahko spodbujanje otrok pri samospoštovanju in preprosta dejanja, ki jim pomagajo ohraniti občutek lastne vrednosti, močno vpliva na izražanje materializma. V raziskavi so to dosegli samo s tem, da so otrokom dajali papirnate krožnike, na katerih so bile zapisane pozitivne misli in afirmacije.
Avtorja v članku navajata tudi ugotovitve raziskave, da lahko otrokom višamo samozavest in samospoštovanje tudi s spodbujanjem k različnim interesom kot so risanje, glasba, šport, domišljijske igre, debatiranje, kjer vedno poskrbimo za pozitivno sporočilno vrednost. Vendar pa avtorja raziskave svarita, da bi s tem pretiravali.
»Če ima otrok v svojem občutljivem obdobju razvoja večji občutek za svojo vrednost in višje samospoštovanje, potem bo verjetnost, da bi gledal materialne dobrine kot ključ za dosego sreče in priljubljenosti veliko manjša«, navajata ugotovitev raziskave avtorja.
Povzela: Andreja Cepuš
Vir: www.treehugger.com
Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Rezultati_Pokazali_Srecni_Otroci_Dobrine
Domov |
|
Powered By GeekLog |