Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Reka-Potomac-Ciscenje-Upanje-Univerza




Dobri rezultati čiščenja reke Potomac zbujajo upanje

nedelja, 19. september 2010 @ 22:32 CEST

Uporabnik: Sonce

Prizadevanja, da bi očistili reko Potomac pri Washingtonu, so vidno izboljšala življenjske razmere za ribe in vodne ptice, ugotavlja zadnja študija. Rezultati zbujajo upanje, da bo sčasoma mogoče očistiti tudi zaliv Chesapeake, v katerega se izliva Potomac, ter zatoke in zalive po vsem svetu.

Henry Ruhl z "National Oceanographic Centre" pri univerzi v Southamptonu in Nancy Rybicki iz "US Geological Survey" sta našla povezavo med spremembami v pogostosti podvodnih rastlin in izboljšanim sistemom čiščenja odpadnih vod v čistilni napravi v Washingtonu. Ugotovila sta, da je veliko zmanjšanje količine nitratov, izpuščene v reko, vidno prispevalo k večji količini podvodnega rastja.

Količino nitratov so zmanjšali za dve tretjini (leta 1990 jih je bilo skoraj 20 ton na dan, leta 2007 pa le še 6). Podvodno rastje, ki zaradi tega bolje uspeva v reki je hrana za vodne ptice, ribe in mehkužce. "To je temelj prehranjevalne verige," razlaga Ribickijeva in dodaja: "Število rib in nevretenčarjev pa se je v zavetju rastlin močno povečalo."

Podvodne rastline so bile ob ustju Potomaca nekdaj pogoste, ko pa je v 30. letih prejšnjega stoletja zaradi kmetijstva in odpadnih vod v reko prišlo preveč hranil, se je razrasel plankton, ki sončni svetlobi ni dovolil prodreti globje od enega metra. Ribickijeva reko preučuje od 70. let, ko je bilo njeno dno skoraj golo.

Šele v 80. letih so se nekatere rastline začele znova razraščati, toda to je bil le podvodni plevel vrste Hydrilla evropskega izvora, ki se je s Floride počasi selil proti severu. Ljudje so bili prepričani, da bo Hydrilla prevladala, a namesto tega so ob izboljšani kakovosti vode v reki največ pridobile avtohtone rastline. Od leta 1990 so se avtohtone vrste razrasle z 1,2 kvadratnih kilometrov na 12,5 kvadratnih kilometrov in Hydrila leta 2007 ni bila več niti najpogostejša rastlina v reki.

Ti podatki dajejo upanje na izboljšanje razmer v zalivu Chesapeake, v katerega se izliva Potomac. Gre za 166 tisoč kvadratnih kilometrov plitvih vod v največjem ameriškem estuarju, v katerega se stekajo odpadki sedmih ameriških zveznih držav.

Nekoč znan po ostrigah in mehkužcih je danes zaliv degradirano območje, v katerem se razraščajo alge, kisika v vodi pa primanjkuje. Leta 2009 je po številnih neuspelih poskusih očiščenja zaliva ameriški predsednik Barack Obama območje razglasil za narodno bogastvo in pozval pristojne, naj se lotijo novega projekta očiščevanja.

Vir: umanotera.org/etc

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Reka-Potomac-Ciscenje-Upanje-Univerza







Domov
Powered By GeekLog