Ta stran je prilagojena za slabovidne, po metodi neskončne vrstice, če želiš članek gledati v običajnem formatu klikni na:
http://www.pozitivke.net/article.php/Reforma-EU-Kmetijstvo-Evropejci-Politika
Reforma skupne kmetijske politike
torek, 9. maj 2017 @ 12:11 CEST
Uporabnik: Sonce
Več kot 250.000 Evropejcev pozvalo Evropsko komisijo, naj korenito reformira kmetijstvo EU
Državljani EU si želijo pravičnejši in naravi prijazen kmetijski sistem
Evropska komisija je dobila jasno in močno sporočilo: kmetijsko politiko EU je potrebno korenito spremeniti. To je tisto, kar je 258.708 državljanov in več kot 600 organizacij civilne družbe in podjetij, sporočilo Komisiji v največjem javnem posvetovanju o kmetijski politiki EU.
Veliko mobilizacijo javnosti je sprožila kampanja Living Land, ki so jo izvajali WWF, BirdLife Evropa in Evropski urad za varstvo okolja (EEB), v kateri so pozivali k takšni kmetijski politiki EU, ki varuje naše podnebje in okolje, je pravična za kmete in potrošnike ter prispeva k zdravi in trajnostni pridelavi hrane. Kampanji Living Land se je pridružilo več kot 250.000 ljudi in več kot 600 podjetij in organizacij, ki zastopajo potrošnike, prehransko industrijo, oskrbo z vodo in vse tiste, ki spodbujajo varstvo okolja, razvoj, zdravje in varstvo živali.
Jabier Ruiz, strokovnjak na področju kmetijstva in trajnostne prehranske sisteme v uradu WWF za evropske zadeve, je dejal: »Sporočilo je jasno: Evropejce skrbi za živali, hrano in naravo in ne želijo, da se njihova hrana proizvaja na škodo narave. Želijo, da se njihov javni denar vloži v drugačen kmetijski model, ki bo služil trajnostnim kmetom in podeželskim skupnostim, in ne bo uničeval naših omejenih naravnih virov in vrst. Bomo videli, ali bo Evropska komisija je na ravni svojega mandata in bo sprejela novo politiko, ki podpira resnično trajnostni sistem prehrane in kmetijstva v prihodnosti«.
Skupna kmetijska politika EU (CAP), ki porabi skoraj 40% proračuna EU, je glavno gonilo netrajnostnega kmetijstva v Evropi, saj se še naprej spodbuja proizvodnjo industrijskih živil, ki povzročajo degradacijo okolja. Netrajnostno kmetijstvo je glavni vzrok za izgubo biotske raznovrstnosti v Evropi, ki povzroča izginjanje vrst, kot so ptice in čebele. Dokazi kažejo, da smo izgubili že več kot 58% podeželskih ptic, medtem ko 24% evropskih čmrljev grozi izumrtje, kar bo imelo velike posledice za gospodarstvo. CAP tudi ne obravnava potreb podeželskih skupnosti: med letoma 2007 in 2013 je EU izgubila približno 20% delovnih mest v kmetijskem sektorju, poleg vse večjega števila manjših kmetov, ki so prisiljeni nehati pridelovati hrano.
»Skupna kmetijska politika je najstarejša, ampak tudi najbolj sporna skupna politika EU, ki se je izkazala za zelo neučinkovito. Tudi prispevek slovenskih državljanov, ki so sodelovali v akciji Living Land je pomemben in veseli nas, da so pokazali, da razmišljajo o prihodnosti naše narave, preživetju vrst, brez katerih je naše življenje nepredstavljivo, zdravju in seveda o hrani in okusih sadja in zelenjave, ki danes ni niti blizu tistim iz našega otroštva,« je poudaril Martin Šolar, direktor WWF Adria.
Pričakuje se, da bo Evropska komisija objavila rezultate javnega posvetovanja na konferenci v Bruslju, 7. julija, medtem ko bi stališče o prihodnosti SKP moralo biti znano do konca leta 2017. Nova skupna kmetijska politika EU mora biti v vseh državah članicah sprejeta do 2021.
Living Land kampanjo so začeli BirdLife Evropa, Evropski urad za varstvo okolja (EEB) in WWF. Organizacije, ki so se pridružile kampanji se strinjajo, da mora biti nova skupna kmetijska politika EU:
• Poštena – za kmete in podeželske skupnosti.
• Okoljsko naravnana – za čist zrak in vodo, zdravo prst in bogato biološko raznolikostjo.
• Zdrava – za dobro hrano in dobrobit vseh ljudi.
• Globalno odgovorna – za podnebje planeta in trajnostnega razvoja po vsem svetu.
O WWF
WWF je ena največjih in najbolj spoštovanih neodvisnih organizacij za varstvo narave, ki s skoraj petimi milijoni privržencev in globalnim omrežjem deluje v več kot sto državah. Poslanstvo WWF je ustaviti degradacijo Zemljinega naravnega okolja in graditi prihodnost, v kateri ljudje živijo v sožitju z naravo skozi ohranjanje svetovne biotske raznovrstnosti, zagotavljanjem trajnostne uporabe obnovljivih naravnih virov in spodbujanjem zmanjševanja onesnaževanja ter potratne porabe. Za več informacij od delu WWF v regiji obiščite: http://adria.panda.org/sl/ ali Facebook profil WWF Adria.
Komentarji (0)
www.pozitivke.net