|
Raziskovalci na Univerzi Columbia so dokazali, da plast zemlje in zelenja na strehi lahko zmanjša količino vsrkane energije skozi streho za 84 odstotkov. Od tega nimajo koristi le lastniki, ampak tudi okolica, je prepričan raziskovalec Stuart Gaffin.
Največja prednost zelenih streh je, da ublažijo t.i. efekt mestnega toplotnega otoka, pri katerem pride do lokalnega segrevanja ozračja zaradi večje absorpcije energije na umetnih površinah. Ta efekt je po Gaffinovem mnenju odgovoren za tretjino lokalnega segrevanja v New Yorku v zadnjem stoletju.
Glavni pospeševalec tega pojava so črne strehe, ki jih Gaffin imenuje katranske plaže. Te strehe vpijajo sončno energijo in jo oddajajo v okolje. "V prihodnosti bomo želeli ohladiti ozračje, predvsem tam, kjer živijo ljudje, zato se bomo morali spopasti problemom efekta mestnega toplotnega otoka," je prepričan Gaffin.
Običajne strehe lahko sredi dneva dosežejo temperaturo 100 stopinj tudi zunaj poletja, zelene strehe pa so vedno blizu temperature zraka, saj rastline uravnavajo temperaturo. "Iz njih izhlapi veliko vode, to zahteva veliko energije in zato je to lep način, kako ozračje obdržati hladno." Ker se z zelenimi strehami lahko izognemo velikim temperaturnim nihanjem, je z njimi zelo malo dela pri vzdrževanju. Manj je raztezanja in krčenja materialov, življenjska doba je daljša.
Prav efekt mestnega toplotnega otoka je bil v preteklosti močno orožje podnebnih skeptikov, saj naj bi bil ta pojav glavni razlog za vse višje izmerjene globalne temperature. Resnica je drugačna, saj pri izračunih globalnih temperatur znanstveniki zelo neradi posegajo po rezultatih merilnih postaj v večjih mestih. Če že to storijo, rezultate v postopku, imenovanem homogenizacija, popravijo.
Ekipa raziskovalcev, ki se je ukvarjala z zelenimi strehami, je prišla tudi do zaključka, da bi vremenske postaje na takih strehah dale precej bolj verodostojne podatke, čeprav tudi to ne bi dalo povsem pravih rezultatov. Priporočila vremenske službe v ZDA pravijo, da morajo biti postaje nameščene najmanj 30 metrov nad betonskimi površinami. "Eno glavnih priporočil je: ne postavljaj postaj blizu asfaltnih streh," razlaga Gaffin in dodaja: "Če pa postavimo zelene strehe, so kot travniki na nebu."
Vir: umanotera.org/etc
Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Raziskovalci-Zelene-Strehe-Energija-Izpu
Domov |
|
Powered By GeekLog |