Ta stran je prilagojena za slabovidne, po metodi neskončne vrstice, če želiš članek gledati v običajnem formatu klikni na:
http://www.pozitivke.net/article.php/ProtipljucnemuRakuUvedbaTobacnegaEvra
Boj proti pljučnemu raku tudi z uvedbo tobačnega evra
ponedeljek, 30. januar 2006 @ 17:09 CET
Uporabnik: Pozitivke
V Sloveniji vsako leto odkrijejo pljučni rak pri okoli 1100 novih bolnikih. Med vsemi rakavimi obolenji je prav pljučni rak pri moških najpogostejši, pri ženskah je na tretjem mestu. Pri čemer epidemiološke raziskave potrjujejo, da je za bolezen pri več kot 80 odstotkih bolnikov krivo kajenje. Tako je v okviru nekaterih društev nastala pobuda za uvedbo t.i. tobačnega evra, ki bi ga med drugim namenili za financiranje akcij za zmanjšanje števila kadilcev ter zdravljenje in raziskave na področju zdravljenja pljučnega raka.
Predstavniki Junijske liste, Slovenske zveze za tobačno kontrolo ter študentov dentalne medicine so tako pred slovenskim dnevom brez kajenja, 31. januarjem, na novinarski konferenci predstavili peticijo, v kateri se zavzemajo, da bi tobačni evro opredelili v novem zakonu o omejevanju uporabe tobačnih izdelkov, ki je v parlamentarni proceduri.
Šlo bi za davek za vsako prodano škatlico v višini enega evra. Tako zbrani denar naj bi država namenila financiranju akcij za zmanjševanje števila kadilcev med mladostniki, pa tudi števila odraslih kadilcev. Financirali bi zdravljenje in raziskave na področju zdravljenja raka na pljučih, pa tudi strokovna združenja in nevladne organizacije, ki se ukvarjajo s preprečevanjem in zdravljenjem bolezni, ki so posledica kajenja tobaka.
Prav tako bi s tem denarjem lahko sofinancirali razvoj novih metod in nabave opreme za zgodnje odkrivanje teh bolezni, je povedala Manca Košir, članica Junijske liste. Zdravnik Franc Šuta, ki je tudi sam zbolel za pljučnim rakom in so bila pri njegovem zdravljenju odločilna biološka zdravila, pa je poudaril, da bi prek tobačnega evra lahko povečali dostopnost teh zdravil, ki so se izkazala za učinkovita, za vse, ki jih potrebujejo.
Po besedah Mihaele Lovše, predsednica Slovenske zveze za tobačno kontrolo, se v zvezi zavzemajo tudi za popolno prepoved kajenja v javnih zaprtih prostorih, kot so gostinski lokali, bari, restavracije. Varne ravni vdihavanja tobačnega dima namreč ni, na kar opozarja tudi Svetovna zdravstvena organizacija, je opozorila Lovšetova.
Pobudniki pozivajo vse posameznike, strokovne in druge organizacije naj se jim pridružijo s podpisom peticije, ki bo dosegljiva tudi na spletni strani www.junij.si. Če se zakonodajalec ne bo odzval, pa pobudniki napovedujejo, da bodo peticijo prelili v zakonski predlog in ga s podpisi volivk in volivcev vložili v parlamentarno proceduro.
www.dnevnik.si
Komentarji (0)
www.pozitivke.net