Ta stran je prilagojena za slabovidne, po metodi neskončne vrstice, če želiš članek gledati v običajnem formatu klikni na:
http://www.pozitivke.net/article.php/Pripombe-Predlogi-AAG-Energetski-Program
Pripombe k Nacionalnemu energetskemu programu
petek, 8. julij 2011 @ 22:31 CEST
Uporabnik: Sonce
Alpe Adria Green podaja po obravnavi v svojem krogu naslednje pripombe k javno objavljenem osnutku Nacionalnega energetskega programa. Osnutek nudi izbiro petih scenarijev, za katere avtorji celotnega izdelka predvidevajo, da bodo vsi obravnavani in poslanci naj bi se odločili za enega izmed njih.
Nacionalni energetski program mora imeti za izhodišče kvalitetno oskrbo prebivalcev države in poslovnih subjektov za oskrbo z energijo v proizvodnjah , prometnih in bivalnih segmentih. Ker ni možen prehod takoj v brezogljično družbo, in v kar nas pričenjajo zavezovati mednarodno sprejeti dokumenti, bi moral takšen nacionalni dokument dejansko imeti nakazane smernice, po katerih se moramo ravnati,da bomo prišli v bližnji prihodnosti do želenega cilja.
V uvodu manjka bistveno načelo sedanjosti, da so obnovljivi viri energije najmanj enakopravni s fosilnimi viri in tudi z jedrsko energijo. Vsaj v času nastanjanja takšnega dokumenta. In ker osnutek tega nikjer ne predvideva, to izkazuje, da v takšno smer niso razmišljali tudi avtorji.
Torej lahko rečemo,da je osnutek brez ambicij ustvarjati novo pot v slovenski energetiki. Člani AAG nismo profesionalni delavci v slovenski energetiki, smo predvsem uporabniki energije v vsaki njeni pojavni obliki. Zato nam takšen dokument brez smernic, preprosto ni uporaben dokument.
V Sloveniji se pravzaprav pričenja medijski in tudi dejanski spopad med električno energijo proizvedeno iz fosilnih goriv in električno energijo proizvedeno iz jedrskih naprav, energija proizvedena iz obnovljivih virov energije pa caplja zadaj, kljub podpori. Avtorji teksta kot nadomestek skušajo umestiti proizvodnjo električne energije iz plina, kakor ,da ne bi vedeli,da je to tudi rab a-fosilnih goriv.
Nesporno TEŠ-a 6 v tem trenutku ni moč ustaviti, zato bomo zagovarjali naj se ta investicija sicer dokonča ampak brez državnega poroštva. TEŠ se bo sam ustavil, ko bodo postali stroški nakupa emisijskih kuponov višji od dobičkonosnosti takšne proizvodnje.
Za JE Krško bo prišel čas, ko se bo potrebno odločiti ali še nadaljevati s proizvodnjo ali zaključiti s proizvodnjo. Zadnji javno znani podatki o višini stroškov shranjevanja jedrskih odpadkov so zastrašujoči in je takšna proizvodnja vnaprej obsojena na finančni kolaps.
Ker je štejemo skoraj v vsaki državi med porabnike energije proizvodnjo (industrijo), promet in bivalne pogoje družbe, na drugi strani pa so že našteti viri energije. Pričakovati bi nam bilo, da bodo avtorji osnutka ocenili predvideno trajanje preostalih zalog fosilnih goriv, kakor tudi ocenili potencial obnovljivih virov energije.
Poznano nam je, da je možno proizvajati električno energijo iz padajoče tekoče vode, sonca in vetra s skoraj direktno pretvorbo v električno energijo, kakor nam je poznano,da je možno biomaso uporabljati v vsaki njeni pojavni obliki za ogrevanje, s tehnološkimi postopki pa tudi proizvajati električno energijo, prav tako nam je poznano, da z rabo energije zemlje in podzemnih ter površinskih voda lahko s tehnologijo dosegamo viške temperature za potrebe ogrevanja in hlajenja.
Osnutek NEP-a nam pove, da imamo najmanj rešitev nadomeščanja fosilne energije v prometu. Tukaj je predlagani osnutek brez ambicij. Zato predlagamo nadomeščanje bencina in diezelskega goriva s plinom,kot energentom. Prvi korak mora biti menjava avtobusov na plinski pogon,sočasno mora slediti opremljanje obstoječih bencinskih servisov za možnost točenja plina v osebne avtomobile.
Vse to zato,da zmanjšamo prašne delce v zraku in zmanjšamo tudi toplogredne emisije. Seveda pa bo tehnološki razvoj naredil velik korak naprej pri izpopolnjevanju in uporabnosti električnega avtomobila. Pri tem pa smo pozabili kaj je v preteklosti pomenil transport po tirnicah.
Porabo energije lahko zmanjšamo samo z učinkovito rabo energije, osnutek ta segment skoraj pozablja,saj si avtorji verjetno ne predstavljajo,koliko energije potrošeno nekoristno zaradi našega načina gradnje, ko so bili energetski obratovalni stroški skoraj zanemarljivi.
Pri obravnavi so nam bili dostopni podatki o možnem zmanjšanju obratovalnih stroškov za 80 do 90% v primeru energetske obnove javnega objekta s sočasnim prehodom na rabo trajnega vira energije ( kopijo študije hranimo v našem arhivu). Napoved letne 3% energetske obnove javnih objektov je preprosto presramežljiva. Ob dejstvu, da je način novogradenj zapovedan, bi obnavljali naše javne objekte več kakor 30 let.
Zato zaključujemo naše pripombe z mislijo, da bi morali osnutek pripravljati in ustvarjati optimisti v prepričanju, da je prehod v brezogljično družbo v naslednjih dvajsetih letih v sodelovanju s pesimisti, to je z osebami,kakršne so pripravljali sedanji osnutek.
Vsekakor pa je poznan 10% izkoristek iz predhodnega sprejetega v DZ Nacionalnega energetskega programa, kar nam pomeni, da izbrani scenarij iz osnutka ne bo veljal nič več,kakor prejšnji, če ne bo istočasno tudi sprejet predpis o izvajanju z zagroženo predvideno osebno odgovornostjo.
Pri tem moramo pozdraviti avtorje umestitve prilog o umestitve v prostor energetskih objektov! Z demokratizacijo naših medsebojnih razmerij se lahko zgodi, da se bo tudi pričel dvigati javni interes skrit za oskrbo z energijo.
Moti pa nas dejstvo, da se ne posodablja sočasno z NEP, tudi ostala zakonodaja s tega področja, ki je precej zastarela in ne sledi EU trendom ( Uredba o elektromagnetnem sevanju v naravnem in življenjskem okolju iz leta 1996 po kateri je minimalna oddaljenost od bivališč 40m od osi DV (2x400kv), ter Zakon o umeščanju prostorskih ureditev državnega pomena v prostor - ZUPUDPP) so naravnani precej restriktivno in agresivno ter ne upoštevajo dovolj norm EU (Aarhuška konvencija).
Mislimo, da so to stvari o katerih se premalo govori oziroma razmišlja so pa zelo pomebne in zaradi njih bodo projekti padali oz. se bo njihova izvedba podaljševala. Z tem bi upoštevali ljudi, ki naj bi živeli oz. trpeli ob teh eletroenergetskih objektih.
Predsednik Alpe Adria Green
Vojko Bernard
Komentarji (0)
www.pozitivke.net