Ko je novembra lani predsednik Obama obiskal eno svojih najljubših restavracij v Chicagu, so mu ob prihodu radostno ponudili svojo posebnost: margarito iz najboljših sestavin, brez ledu. Predsednik Obama je ponudbo smeje sprejel: "Saj veste, kakšna je moja drža!", poročajo v Associated Press.
Glavni kuhar v omenjeni restavraciji Rick Bayless pravi, da predsednik Obama s svojim sproščenim uživanjem ob hrani nakazuje možno smer razvoja prehranske politike v ZDA. Za razliko od svojega predhodnika, predsednika Busha, ki je le redko obiskoval restavracije in ni pogosto govoril o svojem okusu glede hrane, sedanji predsednik rad hodi v restavracije in preizkuša nove jedi. Rick Bayless zato upa, da bo sedanji predsednik uvidel, da je treba storiti vse, kar je možno, da se zagotovi pristna in naravna hrana za vse.
Morda se komu zdijo pojmi zdrave in ekološko pridelane hrane elitistični, a mnogo vrhunskih kuharjev verjame, da lahko predsednik s svojim zgledom razširi obzorja ljudi in jih opogumi, da razmislijo o svoji prehrani. Ti kuharji zastopajo lokalno, okolju prijazno pridelano hrano z visoko prehransko vrednostjo. Pozivajo jedce, tudi tiste, ki si morda nikoli ne bodo privoščili obroka v njihovih restavracijah, naj gojijo svojo zelenjavo, kupujejo od kmetov in so pozorni na izvor hrane.
Dan Barber, kuhar v priljubljeni newyorški restavraciji in pogosto kritik prehranske politike ZDA, pravi, da bi lahko že nekaj potez s strani predsednika in njegove žene Michelle privedlo do izpolnitve ciljev, za katere si že leta prizadevajo mnogi kuharji. Barber priznava, da je sam verjetno res elitist, a prav zato je potrebno zviševati zavest na drugačen način in ne le z uživanjem obrokov v dragih restavracijah; pri tem je vzgled Bele hiše lahko zelo pomemben.. Gotovo je dobri hrani možno zagotoviti reklamo tudi z objavo tega, kaj predsednik z družino jé.
Ti vrhunski kuharji verjamejo, da je večina hrane v ZDA preveč predelane, subvencionirane in pridelane brez obzira na okolje. To za majhne pridelovalce pomeni manj dohodka s prodajo bolj naravne in hranljive hrane. Zavedajo se, da se vladna podpora velikim kmetijskim podjetjem in prehranska politika ne bosta hitro spremenili. Nenazadnje je kongres lansko leto tudi z Obamovo podporo sprejel osnutek zakona, ki 290 milijard dolarjev subvencij namenja največjim kmetijskim pridelovalcem.
A Obamov kmetijski minister Tom Vilsack je ob svojem zaslišanju v senatu zatrdil, da se bo te težave lotil v svojem mandatu. Kuharji predlagajo različne načine, ki bi podprli male proizvajalce: ustanovitev agencije, ki bi skrbela za njihov razvoj; dodelitev subvencij; označevanje gensko spremenjene hrane; zakonske spodbude; manj subvencij za velika kmetijska podjetja, ipd.
Byless verjame, da bi že z objava tega, kaj jedo v predsedniški družini, Obamovi lahko povzročili ogromne spremembe. "Vsi bodo hoteli biti kot Obamovi", pravi.
Pripravil: ITR-info (www.itr.si)
INŠTITUT ZA TRAJNOSTNI RAZVOJ
Metelkova 6, 1000 Ljubljana
Pisarna: Trubarjeva 50 (Okoljski center)
Tel. (01) 4397 460; GSM 051 368 890
Faks (01) 4397 105
info@itr.si; www.itr.si |