Ta stran je prilagojena za slabovidne, po metodi neskončne vrstice, če želiš članek gledati v običajnem formatu klikni na:
http://www.pozitivke.net/article.php/Predlogi-Trosarina-Bicanje-Konji-Dirke
Trošarina na živila živalskega izvora in bičanje na kasaških dirkah
četrtek, 11. avgust 2011 @ 20:01 CEST
Uporabnik: Sonce
Na današnji tiskovni konferenci Društva za osvoboditev živali in njihove pravice je varuh pravic živali pri društvu Vlado Began predstavil tri predloge: predlog Ministrstvu za zdravje za uvedbo trošarine na živila živalskega izvora in dva predloga v zvezi s kasaškimi dirkami.
V pripravi je nadgradnja zdravstvenega sistema do leta 2020. V okviru te nadgradnje je predvidena tudi uvedba trošarin na nezdravo hrano. Med to hrano je po mnenju društva vsekakor mogoče uvrstiti tudi živila živalskega izvora, saj so rizični faktor za mnoge civilizacijske bolezni (rak, srčno-žilna obolenja, sladkorna bolezen …), poleg tega pa je proizvodnja teh živil zelo škodljiva za okolje (pesticidi in druga strupena sredstva) in podnebje (toplogredni plini).
Seveda pa so še najbolj škodljiva za same živali, ki neizmerno trpijo na farmah in v klavnicah; vsako leto se za prehrano pomori okoli 50 milijard živali (brez rib), v Sloveniji pa preko 30 milijonov. Zato je društvo, kot je dejal Began, na Ministrstvo za zdravje naslovilo predlog, da se uvede trošarina tudi na živila živalskega porekla, saj gre za nezdrava živila in da se v tem smislu dopolni dokument o nadgradnji zdravstvenega sistema, ki se sedaj pripravlja. Društvo je še predlagalo, da naj bodo v trošarini zajeti vsi zdravstveni, okoljski, podnebni in drugi stroški, ki jih povzročajo živila živalskega porekla.
V teku je sezona kasaških dirk. Te potekajo na mnogih hipodromih v Sloveniji, npr. v Ljutomeru, Šentjerneju, Ljubljani, Mariboru, Lenartu … Na kasaških dirkah mnogi tekmovalci bičajo konje, kar je v nasprotju z Zakonom o zaščiti živali, ki v 15. členu izrecno prepoveduje udarjanje živali, torej tudi bičanje. V nasprotju s tem členom je tudi stiskanje konj, ki poteka preko opreme za vodenje konja (uzda z brzdo …), saj je ta narejena tako, da se ravno s stiskanjem doseže cilj, to je vodenje konja.
Na kasaških dirkah se dogajajo še druga ravnanja, ki niso v korist živali in lahko pomenijo zanje veliko trpljenje. Zato je društvo na Veterinarsko upravo Slovenije naslovilo predlog, da naj na vsako kasaško dirko pošlje svojega inšpektorja, ki naj skrbno spremlja dirke in takoj uvede inšpekcijski postopek, če zazna bičanje konj ali kakšne druge nepravilnosti.
Na občino Šentjernej pa je društvo iz istih razlogov naslovilo predlog, da občina preneha biti pokrovitelj teh dirk, ne glede na to, ali so dirke v Šentjerneju ali kje drugje. Zaščita živali v smislu Zakona o zaščiti živali je namreč dolžnost vseh, ki so v kakršnem koli stiku z živalmi, tako torej tudi Občine Šentjernej (2. člen). Zaščita živali bi morala biti posebej prisotna pri osebah javnega prava, je še dejal varuh pravic živali Vlado Began.
Ali si je mogoče zamisliti trpljenje ubogega konja, ki mora teči v zanj nenormalnem koraku, kas namreč ni naraven način premikanja konja, priganjan od voznika, ki vozi na zmago in discipliniran z udarci biča. Kdo bi bil na mestu tega konja? Kar ne želiš, da ti drugi storijo, ne stori ti njim. Zakaj se zlato pravilo ne izvaja tudi do konjev?
Dodatne informacije:
Vlado Began, 031/284 643
Komentarji (0)
www.pozitivke.net