Prihaja Codex Alimentarius - NEKAJ NA SPLOŠNO
Verjetno vas ni prav veliko slišalo za Codex Alimentarius, kajne? Če niste zanj slišali, je cilj elite dosežen, saj jim točno to najbolj odgovarja. Če bi vedeli kaj Codex je, bi bil njegov obstoj ogrožen. in točno to želim doseči s tem blogom, saj Codex prihaja.
V veljavo pride 31. decembra letos. To vam morda v tem trenutku prav nič ne pove in nič ne pomeni, ampak v kratkem vam bo več jasno, ko vam obrazložim kaj Codex sploh je. Če boste potem začeli razmišljat o njem, pa bo moj cilj dosežen.
Kaj Codex sploh je? Codex Alimentarius je skupek pravil za regulacijo poljedelstva in popolno kontrolo hrane od semena do končnega pridelka. Pa bom čisto na enostaven način skušal napisat kaj njegova uvedba pomeni.
Pod Codexom ni več potrebno označevat živila, ki so genetsko spremenjena, kar je sedaj obvezno.
Zelenjava in sadje bosta izpostavljena sevanju. Trenutno se to dela samo pri sadju in zelenjavi, ki mora dolgo potovati, da ostane dlje sveža. Pod Codexom bo to obvezno za vsa živila.
Po uvedbi Codexa bodo vse živali, ki se redijo za hrano ali mleko, morale dobivati Monsanto rasni hormon in Monsanto antibiotike. Naj vam ob tem še povem, da je Monsanto največji proizvajalec genetsko spremenjenih živil na svetu.
Ljudje bodo zbolevali zaradi uživanja genetsko spremenjene hrane, tukaj pa vskoči farmacija, ki jim bo nudila pomoč v obliki svojih zdravil. Praktično vsa naravna zdravila postanejo prepovedana in označena kot strupena in nevarna, dovoljeni bodo samo farmacevtski produkti.
Pa naj mi še kdo reče, da je kemija bolj zdrava od naravnih zadev. Ampak ravno v tem je problem. Naravna zdravila so konkurenca farmaciji, zato jih želijo prepovedat. Vse vitaminske dodatke bo možno dobit samo še na recept. Codex v osnovi preprečuje in celo prepoveduje naravno organsko kmetovanje.
Naj še enkrat povzamem vse. Codex Alimentarius bo vso kontrolo nad hrano potisnil v roke farmaciji in Monsantu kot največjemu proizvajalcu genetsko predelane prehrane. Če se vse črne slutnje uresničijo, bomo v roku 10 let na policah v trgovinah imeli le še genetsko spremenjeno prehrano, organske, ekološke in biološke ne bo več. Kmetje bodo morali semena kupovat od Monsanta vsako leto, saj imajo njihova semena vgrajen gen, ki preprečuje nadaljnje razmnoževanje.
Z drugimi besedami povedano, ne proizvajajo semen, zato mora kmet vsako leto znova kupiti semena. od Monsanta seveda. Ironija je v tem, da bomo morda v povprečju dlje živeli, ampak kvaliteta življenja bo precej slabša, saj bo prehrana nekvalitetna. Veliko bo bolezni, tukaj pa nam bo farmacija prodajala svoje izdelke in nas zdravila, tako da bodo še oni dobili svoj kos pogače.
Zdaj pa tisto najstrašnejše. zaradi posledic uvedbe Codexa naj bi po celem svetu umrlo okrog 3 milijarde ljudi. da, res je. 3 milijarde!!! Zakaj? Zaradi pomanjkanja hrane, nekvalitetne hrane, celo zaradi ozdravljivih bolezni, ker bodo naravna zdravila seveda prepovedana, imunski sistem pa oslabljen zaradi nekvalitetne genetsko spremenjene hrane.
Kakšna je rešitev in kaj se lahko naredi?
Širite novico še naprej. povejte vsem prijateljem, znancem, sošolcem, sodelavcem, družini in nasploh vsem, ki jih poznate. pišite bloge, pošiljajte maile, govorite o tem. Časa je zelo malo, ampak ni še prepozno. Codex naj bi stopil v veljavo 31. decembra 2009, zato je treba pohitet.
Za Codex je zadolžena posebna Codex Alimentarius komisija. Leta 1994 so poskušali uvesti Codex v ZDA, ampak ljudje so spregledali in množično pisali lokalnim politikom, kongresnikom, trgovskim verigam je postalo jasno, da bodo propadle, če se Codex uvede in so tudi same lobirale za njegovo preprečitev.

In skupaj so dosegli, da se Codex na koncu ni uvedel. Nato pa se je komisija spravila nad Evropo in kot vse kaže jim bo tukaj uspelo. Računajo na večjo razbitost trga in slabšo komunikacijo med državami. kar oboje drži. 31. december je dan D. ni še prepozno, zato vas res naprošam,
da širite to novico naprej.
Kaj pa če se Codex res uvede?
V tem primeru pa vam toplo priporočam, da jest čim več doma vzgojene in pridelane hrane. In pa še nekaj pomembnega. hranite semena!!! Ob uvedbi Codexa bo namreč težko ali pa celo nemogoče kupiti gensko nespremenjena semena, zato jih obvezno hranite doma za naprej. Če imate to možnost, razširite svoj vrt in poskušajte narediti čim večje zaloge ozimnice, da boste tudi čez zimo jedli čim več zdrave hrane. Bodite pozorni na to kaj kupujete.
Največkrat so ravno pridelki večjih in bolj reklamiranih podjetij v bistvu najslabši za zdravje.
www.mojvideo.com |
Prihaja Codex Alimentarius!!
Prispeval/a: Joza Jabolcni dne sobota, 21. november 2009 @ 23:22 CET
Ne vem, ali je to sala, ali zeli nekdo namerno sirit dezinformacije. Ne gre za to, da bi se postavljal na stran Ministrstva za kmetijstvo in njihovega pisma, saj se z njim v dolocenih stvareh ne strinjam. Res je, da se dela na mednarodnih prehranskih standardih ze od zgodnjih sestdesetih dalje, da se postopoma sprejemajo in so tako ze v veljavi, vendar pa je trditev, da je Codex prostovoljen, zavajajoca.
Drzave clanice Svetovne trgovinske organizacije ne bodo mogle izvazati svojih izdelkov, ce le ti ne bodo harmonizarani s kodeksom. Verjetno pa jim bodo nalozene se dodatne sankcije. Dogovor, ki v WTO ureja to podrocje se imenuje SPS Agreement, lahko si ga preberete tukaj:
http://www.wto.org/english/tratop_e/sps_e/sps_agreement_cbt_e/c1s1p1_e.htm
Posebej bi izpostavil tocko 2.2 - Harmonization pod ' Key provisions of the agreement', ki v drugem odstavku pravi, da ni pravnih razlik med 'standards', 'guidelines' ter 'recommendations', kar bi se lahko prevedlo v to, da je vse, kar pise v Codexu, standard. Poglejte si tudi Article 3 (prvi odstavek), ki pravi: '...Members SHALL base their sanitary od phytosanitary measures on international standards...', kar pomeni, da dogovor zapoveduje harmonizacijo. Vsi tisti, ki tole zdajle berete, prosim poglejte zadevo ter posljite dejstva na Ministrvo za kmetijstvo, se posebej na direktorat za varno hrano gospe Blazi Nahtigal, ki je v zadnjem 32. letnem Codexovem porocilu omenjena kot odgovorni kontakt:
Blaza Nahtigal
blaza.nahtigal@gov.si
tel: 01 478 93 98
Moje mnenje je, da sirjenje dezinformacij prispeva edinole k zmedi med sicer dobronamernimi ekolosko osvescenimi ljudmi, ki so pripravljeni stopiti v akcijo, pa se ravno zaradi takih stvari odvrnejo od tega.
Opozoril bi na objektivni clanek o Codexu, ki ga je napisal dr. Verkerk (na katerega je opozoril ze Institut za trajnostni razvoj). Njegovo videnje sprejemanja Codexovih standardov si lahko preberete tukaj:
http://www.anhcampaign.org/campaigns/codex
Med drugim izpostavlja najbolj pogoste dezinformacije, ki se pojavljajo, te pa so:
- vsi vitamini in minerali bodo veljali za toksine
- vsa hrana bo morala biti sevana
- nezakonito bo medsebojno dajati nasvete o prehrani
- vse krave mlekarice bodo morale dobivati Monsantov rastni hormon
- vse zivali bodo morale dobivati antibiotike
- vsesplosno sejanje neoznacenih gensko spremenjenih rastlin
Kaksni dejanjsko so Codexovi standardi, kaj obsegajo in kaj dolocajo, si lahko preberete na njihovi spletni strani:
http://www.codexalimentarius.net/web/standard_list.do?lang=en
Vsaj jaz osebno nisem nasel nobenega standarda, ki bi zapovedoval npr. dajanje rastnega hormona kravam. Bolj me je v oci zbodlo dejtsvo, da se bo Codex po vsej verjetnosti zgledoval po evropski direktivi glede klasificiranja sadja in zelenjave v razrede (Extra, I, II). Zaradi teh striktnih standardov imajo velike tezave ze kmetje na zahodu, ki morajo zaradi kozmeticnih 'napak' vsako leto zmetati stran do ene tretjine pridelka (kar vprasajte v Evrosad v Krsko, ki bo zaradi tega letos vlozil v novo opticno sortirno napravo, vredno par stotisoc evrov). Kmetje v revnih drzavah pa ze brez tega zmecejo stran od 15 - 40 % pridelka (neustrezno shranjevanje, ipd.). To so ocene FAO, lahko si pogledate prispevek tukajle:
http://www.youtube.com/watch?v=v51l4b-Df94
To pomeni, da bo revnim kmetom preostalo le eno - zadolzevanje za stroje ter kemikalije, eventuelno pa bodo propadli. Kupila jih bodo velika podjetja, ki bodo industrializirala proizvodnjo. Kam bodo sli vsi tisoci kmetje brez dela? Verjetno v ze tako prenaseljena mesta.
Skratka, kljub temu, da menim, da doloceni standardi morajo obstajati, nasprotujem Codexu kot takem, ker posega na prevec podrocij, ki se ne ticejo same kakovosti, temec so pravila pisana za velike korporacije.
Kako le te vse bolj obvladujejo politiko ter sprejemanje zakonodaje ter s kaksnimi taktikami, si pa preberite v knjigi Johna Perkinsa: Confessions of an economic hitman, oz. poglejte prispevek na You Tube:
http://www.youtube.com/watch?v=yTbdnNgqfs8
Noben od nas verjetno ne bi zelel ziveti v svetu, ki mu popolnoma vladajo neosebne kororacije. Zato se moramo oboroziti z znanjem, ne nasedati na dezinformacije ter strniti vrste. Kot potrosniki nismo nemocni, vendar moramo podpreti dobre prakse, vlagati denar tja. Dajati feedback nazaj pomembnim ljudem (zupanom, poslancem, usluzbencem v supermarketih ter firmah), izraziti svoje mnenje ter nestrinjanje z obstojecimi praksami.
Roko na srce, vsak si brez problema enkrat na teden vzame pol ure, da napise e-mail doticni osebi. Mar ni tako?
Lepo se imejte se naprej!
Ales JJ