Zakaj nas zebe ?
Ko pride jesen, me vsako leto začne pošteno zebsti. Zdi se mi, kakor da se ne morem ogreti do naslednjega poletja. To mi je začelo iti že pošteno na živce, posebno zato ker »živim zdravo« in se mi je zdelo, da spoštujem naravne zakone.
Po nekajletnem iskanju vzroka, mi je prišla na pot starodavna modrost uravnotežanja energij. Začela sem jo proučevati in preizkušati na sebi.
Prišla sem do zanimivih zaključkov in sicer:
- to, da me zebe, je neke vrste energijsko neravnovesje in se meni vedno pokaže ravno v jesensko-zimskem času;
- nekateri člani naše družine jedo podobno hrano kot jaz, pa se veselo sprehajajo s kratkimi rokavi in spijo z eno odejo manj kot jaz, pa jim je še vedno vroče; oni imajo večinoma težave poleti;
- očitno je vse skupaj povezano z letnim časom in z mojo osebno energijo.
Tako sem se približala odgovoru na vprašanje »zakaj me zebe?«
Vse je zelo logično in enostavno. Vsak od nas ima svoj energijski profil, ki ga dobi v času spočetja kot rezultat energij, ki so takrat vladale v okolju (torej mamine in očetove energije, energij bližnjega okolja in energij kozmosa). Ta energijski profil nam ostane do konca življenja in je naša točka moči, zdravja, radosti.
– skratka dobrega počutja v fizičnem in psihičnem smislu. Z našim načinom življenja pa se te energije v nas stalno spreminjajo. Ko smo v ravnotežju, se počutimo dobro, ko smo izven ravnotežja, se počutimo slabo, manjka nam energije in prevevajo nas negativna čustva.
Če smo zadosti dolgo izven ravnotežja, je velika možnost, da zbolimo.
Moja zgodba je počasi začela dobivati rep in glavo. Ugotovila sem najprej svoj energijski profil in iz njega mi je postalo jasno, da imam v njem izrazito zastopane energije, ki so po svojih lastnostih hladne – torej moram v letnih časih, kot je jesen in zima biti bolj pozorna, da ostajajo v ravnotežju. Tako sedaj upoštevam par ključnih ukrepov za jesen, ki jih priporočam vsem, ki imate težave s tem, da vas pogosto zebe:
- Če se le da zjutraj telovadite, oziroma se odpravite na sprehod ali pa vsaj nekajkrat glokoko vdihnite in izdihnite.
- Pred tuširanjem si po celem telesu natrite nelaj kapljic sezamovega olja, ki rahlo ogreva. Potem se stuširajte s toplo vodo, pustite nekaj olja na koži.
- Enkrat na teden si natrite sezamovo oljem po celem telesu, pustite olje na koži približno 20 min.(oblecite se v kako staro pižamo, da ne boste na oblačilih pustili mastnih madežev), potem pojdite pod vroč tuš oziroma si naredite kopel.
- Priporočljiv je čaj iz kumnine, koriandra in janeža (v enkih razmerjih) ali iz ingverja, cimeta in nageljnovih žbic ali pa šipkov čaj.
- Dokler vas zebe ne jejte surove hrane ali pa jo zelo omejite, priporočljiv je kompot (s cimetom in nageljnovimi žbicami), tople kašaste juhe, kuhana zelenjava; predvsem zvečer je priporočljiva zelenjavna juha (vanjo lahko dodate riž, koščke tofuja ali pa koščke mesa).
- Surova hrana ohlaja, mleko ohlaja, tople začime pa grejejo (cimet, ingver, nageljnove žbice, poper, gorčična semena itd.).
- Vse južno sadje ohlaja, kar pove že ime (sadje iz juga ohlaja ljudi, ki živijo na jugu, ker je tam pretežno vroče). Prav tako ohlaja kokosova maščoba in je zato priporočljiva za ljudi, ki jim je vroče ali pa za uporabo poleti.
- Post za jesen ni primeren.
- Če imate težave s sinusitisom, bronhitisom in pogostimi prehladi (ste verjetno precej zasluzeni) se ogibajte mlečnih izdelkov, prepovedani so mrzlli mlečni izdelki; lahko pa si občasno privoščite vroče začinjeno mleko. Mleko iz mlekomata zavrete, dodate ščepec ingverja, kardamoma in muškatnega oreščka. Homogenizirani mlečni izdelki niso primerni za uživanje.
- Bolj zdravo od kravjega je kozje mleko, kdor pa ga ne prenese ali ga po mleku napenja, naj si izbere sojino mleko ali mleko iz žitaric.
- Poskrbite, da vam bo toplo - toplo se oblecite, dobro se zaščitite pred hladnim vetrom s kapo in šali.
- Barve, ki nas bodo v jeseni ogrele so rumena, oranžna in rdeča.
Podlaga za energijsko uravnotežanje organizma v vseh situacijah in letnih časih je poznavanje energijskega profila posameznika. Tega je mogoče spoznati po metodi Ajurvede, najstarejšega zdravilskega sistema na svetu.
Kaj je ajurveda ?
Ajurveda je najbolj poznana kot tradicionalni sistem zdravljenja na podlagi uravnotežanja energij v telesu. Stari indijski modreci, imenovani rišiji, so v svojih globokih meditacijah in uvidih že pred 5000 leti spoznali natanko to, kar sedaj dokazuje znanost in sicer: človek in vse v vesolju je samo energija, ki vibrira na različnih frekvencah in se našim čutom kaže kot oblika.
Pojavni svet oziroma nivo oblik je v resnici energija, ki se stalno spreminja. To spoznanje je temeljno načelo zdravljenja v Ajurvedi, saj vse temelji na edinstveni kombinaciji energij v posameznikovem telesu (energijski profil posameznika).
Bistvo:
- Ajurveda je »veda o življenju in dolgoživosti« in ima izkušnje stare 5000 let.
- Po Ajurvedi je vsak posameznik unikatna zmes treh energij – doš.
- Če so te energije v ravnotežju je človek zdrav, vitalen in radosten.
- Energijski profil vskega človeka ja možno spoznati.
- S pravilno prehrano (vrsta in priprava), dnevno rutino in primerno vadbo je možno uravnotežiti posameznikovo energijo.
Andreja Koprivec |