Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Podnembne-Spremembe-Gozdovi-Sredozemlje




Podnebne spremembe: najbolj ogroženi sredozemski in celinski gozdovi vzhodne Evrope

nedelja, 10. oktober 2010 @ 22:32 CEST

Uporabnik: Sonce

Podnebne spremembe lahko na gozdove vplivajo na več različnih načinov. Po eni strani lahko z višjimi temperaturami podaljšajo sezono rasti, po drugi strani pa lahko spremembe v dostopnosti vode rast omejujejo. Lahko se tudi spremeni pogostost pojavljanja škodljivcev, suš in požarov.

Študija, ki jo je podprla Evropska komisija, je analizirala dosedanje raziskave o vplivu podnebnih sprememb na pet različnih tipov evropskih gozdov: borealne, zmerne celinske, zmerne oceanske, sredozemske in gorske gozdove. Ugotovitve študije so: Vse višje temperature bodo skupaj z naraščajočimi količinami ogljikovega dioksida podaljšale dobo rasti borealnih gozdov.

To pomeni, da bodo dolgoročno proizvodnja lesa iz gozdov iglavcev v Skandinaviji večja, hkrati pa se bodo bolj proti severu lahko začeli razraščati listavci. V zmernih oceanskih gozdovih, ki prekrivajo Francijo,Nemčijo, Nizozemsko in Veliko Britanijo, bodo gozdove najbolj ogrožali ekstremni vremenski dogodki(neurja, poplave, suše in vročinski valovi). Poletja bodo toplejša in bolj suha, kar lahko pomeni večje število škodljivcev.

Zmerni celinski gozdovi vzhodne Evrope bodo skupaj s sredozemskimi gozdovi najbolj ogroženi. Ker se razraščajo na območjih, ki imajo omejene vodne vire, bodo najbolj podvrženi sušam. Večje temperature bodo tudi tu pomenile večjo grožnjo škodljivcev. V Sredozemlju pa bodo ogroženost še dodatno povečali gozdni požari, hkrati z grožnjo odmiranja gozda, saj naj bi se količina padavin poleti ponekod zmanjšala celo za polovico.

V gorskih predelih Sredozemlja razmere za rast gozda ne bodo najbolj primerne, glavni razlog bo pomanjkanje vode. V Alpah in v Karpatih pa bodo razmere vse bolj ugodne tudi za rast listavcev.

Študija je analizirala tudi sposobnost evropskih gozdov, da se prilagodijo podnebnim spremembam. Gozdovi imajo nekatere naravne mehanizme za prilagajanje. A genetske spremembe in naravna selekcija potekajo počasi, zato naravna prilagoditev morda ne bo dovolj hitra, da bi gozdovi preživeli. Za preživetje gozdov bo tako potrebna tudi socialno ekonomska prilagoditev. S prilagoditvijo upravljanja z gozdovi bi morali zagotoviti trajnostno proizvodnjo lesa.

Vir: umanotera.org/etc

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Podnembne-Spremembe-Gozdovi-Sredozemlje







Domov
Powered By GeekLog